Śpiewaniem pieśni patriotycznych rozpoczęło się spotkanie na Wykusie, w drugim dniu uroczystości jubileuszowych Środowiska Świętokrzyskich Zgrupowań Partyzanckich Armii Krajowej „Ponury” – „Nurt”, w 60. rocznicę powstania organizacji.
Uroczystą oprawę w asyście kompanii honorowej policji i licznych pocztów sztandarowych miała polowa msza święta, odprawiona w intencji majora „Nurta” i jego żołnierzy. Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk uhonorował 13 osób i instytucji Medalami „Pro Patria” za zasługi w upamiętnianiu walk o niepodległość ojczyzny, a także odczytał, skierowany do uczestników uroczystości, list marszałka sejmu Marka Kuchcińskiego.
Jan Józef Kasprzyk pokreślił w rozmowie z Radiem Kielce, że Wykusowa Polana, to dla niego miejsce szczególne. – Byłem tu po raz pierwszy w roku 1994 na pogrzebie „Nurta”, potem jako szeregowy strzelec, a następnie instruktor strzelecki przebywałem tutaj w latach 90`, rozbijając się obozem na polanie Langiewicza i uczestnicząc w tych uroczystościach, więc teraz każda moja bytność na Wykusie, to podróż sentymentalna – dodał.
Minister stwierdził, że właśnie na Wykusie widać swoistą sztafetę pokoleń. – Z roku na rok jest tu coraz więcej młodych ludzi, są funkcjonariusze policji. Ta tradycja jest przekazywana, choć tak niewielu już jest wśród nas żołnierzy Armii Krajowej, co świadczy o sile pamięci. Tu może, jak nigdzie indziej dobrze brzmią słowa Jana Pawła II: „Świadomość przeszłości pomaga nam włączyć się w ciąg pokoleń i przekazać następnym pokoleniom wspólne dobro – Ojczyznę” – powiedział Jan Józef Kasprzyk.
Podczas uroczystości przed kapliczką Matki Boskiej Bolesnej na Wykusie dwaj policjanci – starszy sierżant Łukasz Bukała z Kielc i podkomisarz Zbigniew Kaliszewski z Gliwic otrzymali Honorowe Policyjne Odznaki Zasługi im. Jana Piwnika „Ponurego”.
Spotkanie zakończył Apel Poległych i salwa honorowa. Przed kapliczką złożono kwiaty i zapalono znicze. Potem zapłonęło harcerskie ognisko.