W parafii św. Brata Alberta w Busku-Zdroju odbywają się diecezjalne obchody ku czci tego świętego w ramach obchodzonego w Kościele katolickim Roku Brata Alberta Chmielowskiego. Hasło uroczystości brzmi: „Odkryjmy w potrzebującym Chrystusa”. Punktem kulminacyjnym pielgrzymki diecezji kieleckiej do buskiego sanktuarium była msza święta pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego.
Hierarcha odniósł się w homilii do słów Ewangelii według św. Mateusza, w której Jezus przestrzegał swoich słuchaczy, by nie gromadzili sobie skarbów na ziemi, lecz w niebie. „Bo gdzie jest twój skarb, tam będzie i serce twoje” – przypomniał biskup.
Duszpasterz tłumaczył, że ludzie wierzący nie mogą lubować się w posiadaniu, lecz dawaniu i pomaganiu innym, czym bezpośrednio nawiązał do ofiarnego życia św. Brata Chmielowskiego.
– Ewangeliczne kwalifikacje dla autentycznego świadectwa wiary zdobywamy zakorzeniając nasze życie w Chrystusie. On ma być naszą życiową mądrością, wzorem szlachetnych zachowań, których źródłem jest łaska odkupienia i przyjęty dar uświęcenia. Bogactwo dla samego bogactwa ogranicza ludzkie relacje z Bogiem – podkreślił biskup Jan Piotrowski.
Proboszcz buskiego sanktuarium św. Brata Alberta, ks. Marek Podyma tłumaczy, że jest ono przepełnione albertyńską i eucharystyczną symboliką, a nadrzędnym celem duszpasterstwa parafii i skupionych wokół niej wiernych jest pomaganie innym.
– Jezus powiedział: „Ubogich zawsze będziecie mieli między sobą”. Niezależnie od kondycji państwa i społeczeństwa ubodzy z różnych przyczyn są między nami. Chodzi tu również o ubóstwo duchowe. Zgodnie z tym, co mówi św. Brat Albert: największe ubóstwo, to brak Boga. Misją naszej parafii jest to, by pomagać i jednym, i drugim – podkreśla ks. Marek Podyma.
Specjalny program artystyczny na uroczystości przygotowali uczniowie z gimnazjum nr 2 w Busku-Zdroju – informuje nauczyciel i opiekun grupy teatralnej „Pegaz” Maria Nogaś.
– Spektakl „Miłosierdzie czyniący”, to krótka historia życia Brata Alberta, jego przemiany i śmierci. Ale najważniejsze w naszym przedstawieniu jest ukazanie całego duchowego dobytku, które Brat Albert zostawił nam współczesnym. Jest to przesłanie, z którego wszyscy dziś powinniśmy korzystać – uważa Maria Nogaś.
Wierni diecezji kieleckiej, uczestniczący w uroczystościach w buskiej parafii Brata Alberta mogą zwiedzać tamtejszą Kaplicę Fatimską i Izbę Chleba, gdzie od kilku lat wypieka się podpłomyki. Parafia prowadzi warsztaty związane z chlebem i jego znaczeniem w kulturze polskiej. W domu parafialnym odbywa się również projekcja filmów o św. Bracie Albercie i o życiu parafii.
W trakcie diecezjalnych obchodów ku czci św. Brata Alberta pobłogosławiony i rozdany został również wśród uczestników na znak jedności i braterstwa chleb. Uroczystości zakończy o godzinie 20:00 monodram krakowskiego teatru Hagiograf „Daj się kształtować miłości”.