Klasy biologiczno – chemiczne i humanistyczne to najpopularniejsze kierunki kształcenia wybierane przez gimnazjalistów z powiatu ostrowieckiego. Wskazują na to dane zebrane w czasie ubiegłorocznej rekrutacji, dotyczącej obecnych uczniów klas pierwszych.
W najstarszym ostrowieckim liceum, I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica, gimnazjaliści najczęściej decydowali się na klasę humanistyczną i biologiczno – chemiczną. Młodzi poloniści szczególnie zainteresowani są profilem dziennikarsko – filmowym, co przełożyło się na powstanie dwóch klas humanistycznych – informuje dyrektor szkoły Dariusz Kaszuba. dna z nich będzie o nachyleniu językowym, druga z autorskim programem dziennikarsko – filmowym.
Przyszłych przyrodników przyciąga z kolei sukces tegorocznego maturzysty Grzegorza Waliszczaka, który został laureatem kilku olimpiad, między innymi ekologicznej. Dyrektor Dariusz Kaszuba podkreśla, że dobre wyniki swojego absolwenta to wskazówka do prowadzenia dalszych kierunków kształcenia.
Również w II Liceum im. Joachima Chreptowicza największą popularnością cieszył się profil biologiczno – chemiczny. Tu próg punktów wymaganych do przyjęcia wynosił 134, klasa humanistyczna wymagała uzyskania ich 147, a matematyczno- geograficzna i matematyczno – fizyczna odpowiednio 128 i 125 punktów.
Jak informuje dyrektor szkoły Sławomir Miszczuk, najwięcej gimnazjalistów zainteresowanych było nauką w eksperymentalnej klasie dwujęzycznej. Tu nie było progu punktowego, ale profil się sprawdził i w tym roku jest kolejny nabór na ten kierunek kształcenia.
Podobna sytuacja miała miejsce w III Liceum im. Władysława Bronierwskiego. Robert Warda, dyrektor placówki, informuje, że najwięcej osób składało podania do klasy biologiczno – chemicznej. Stąd wynikła decyzja o utworzeniu dwóch oddziałów o tym profilu, dzięki temu próg punktowy mógł zostać obniżony z 130 do 100 punktów. Podobne wymogi, kształtujące się w granicach 100 – 110 punktów obowiązują w przypadku klas humanistycznych.
Inaczej sytuacja przedstawia się w Szkole Mistrzostwa Sportowego. Pełniąca obowiązki dyrektora szkoły Anna Trojanowska informuje, że uczniów przychodzących do szkoły sportowej nie obowiązują progi punktowe, jedynie w przypadku klasy piłki siatkowej dziewcząt w trakcie testów sprawnościowych trzeba było uzyskać 50 punktów, ale dotyczą one skali sportowej, nie przedmiotowej.