Wyjątkową oprawę ma procesja w święto Bożego Ciała w Spycimierzu, gdzie wierni parafii liczącej około 630 osób i mieszkańcy okolicznych wsi od 200 lat układają dywany z kwiatów na trasie procesji liczącej około 2 kilometry. Tradycja jest tak mocno zakorzeniona, że władze kościelne starają się o wpisanie jej na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO.
Od dwóch lat swój kwietny dywan układają także goście z Włoch, gdzie również istnieje tradycja kwietnych kobierców. Jednak dywany we Włoszech tworzy się z pyłu kwietnego, natomiast w Polsce z płatków kwiatów i suszu. W Italii dywany układa się także na święta Bożego Narodzenia i Drogę Krzyżową. Organizuje się również wystawy i festiwale kwietnych obrazów.
Układanie dywanów zaczyna się od stworzenia projektu, a następnie szablonu, wypełnianego kwiatami maków, róż, jaśminu, płatkami i barwnikami przez około 5 – 6 godzin. Na każdy rok mieszkańcy starają się przygotować inny obraz. Zależy to od koloru kwiatów, zrywanych zazwyczaj na tydzień przed świętem Bożego Ciała. Obrys dywanu budowany jest z piasku lub częściej ziemi, która dłużej utrzymuje wilgoć nadając kobiercom wyjątkowego i niepowtarzalnego uroku.