Dwie nowe wystawy można oglądać w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia”. Pierwsza jest zatytułowana „Niech się święci… Obchody świąt i rocznic w Polsce Ludowej”. Ekspozycja pokazuje m.in. święta, które tworzyła władza komunistyczna na potrzeby własnej propagandy – informuje Edyta Krężołek z „Przystanku Historia”.
To był hucznie obchodzony 1 Maja z pochodami organizowanymi w całym kraju, Święto Odrodzenia Polski przypadające 22 lipca oraz rocznica wybuchu rewolucji październikowej, która przypadała 7 listopada i miała wyprzeć święto odzyskania przez Polskę niepodległości 11 listopada 1918 roku.
Jeszcze trwały działania wojenne na frontach II wojny światowej, gdy 1 maja 1945 r. ulicami polskich miast maszerowały pochody pierwszomajowe, pozdrawiane z prowizorycznych trybun honorowych przez nową, „ludową” władzę. Przez następne 45 lat ta data miała być jedną z najważniejszych w świątecznym kalendarzu rządzonej przez komunistów Polski, a wielogodzinne pochody jednym z najbardziej rozpoznawanych symboli i rytuałów PRL. Komuniści zabrali się bardzo szybko do modyfikowania kalendarza świąt państwowych, przejętego w spadku po przedwojennej Polsce. Pośpiech wynikał z gwałtownej potrzeby legitymizowania odrzucanej przez większość społeczeństwa władzy, narzuconej przez wschodniego sąsiada. W nowym kalendarzu obrzędowym znalazły się święta zupełnie obce polskiej tradycji, a tym, które pozostały, nadano zupełnie inną wymowę.
Druga wystawa pod tytułem „Służba Bezpieczeństwa wobec „Solidarności 1980 - 1981” przedstawia działania podejmowane przez aparat bezpieczeństwa wobec związku, w tym najważniejsze akcje represyjne – dodaje Edyta Krężołek. W ich ramach bezpieka werbowała tajnych współpracowników, którzy stanowili główne narzędzie zdobywania informacji dotyczących „Solidarności” lub wpływania na ich działalność. Ponadto stosowano podsłuchy, inwigilację, kontrolę korespondencji, aresztowania. Ekspozycja prezentuje również, w jaki sposób Służba Bezpieczeństwa traktowała liderów „Solidarności” Lecha Wałęsę i Annę Walentynowicz. Ukazano na niej fotokopie dokumentów SB, liczne zdjęcia z lat 1980 1981 oraz portrety oficerów bezpieki nadzorujących przedstawione działania.
Wystawy można oglądać do końca czerwca.