Tegoroczni laureaci nagrody Per Artem Ad Deum, którym wczoraj w Targach Kielce wręczono medale Papieskiej Rady do spraw Kultury, dziś wystąpili podczas zorganizowanej po raz pierwszy konferencji pod tym samym tytułem.
Znane osobistości świata nauki i kultury dzieliły się swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi przenikania we współczesnym świecie elementów sacrum z postrzeganiem sztuki i odkryciami nauki. Najbardziej widocznie zobrazował to ksiądz profesor Michał Heller porównując wszechświat do dzieła sztuki a samą naukę do pracy artysty. Według astrofizyka jest wielka matematyka, której ludzki umysł nie jest w stanie poznać i są prawa matematyczne których poznanie zmienia świat. Analizując obrazy impresjonistów i pojęcie światła w fizyce naukowiec zwracał uwagę na doskonałość praw rządzących wszechświatem, a które człowiek poznał jak dotąd w znikomym stopniu.
Druga z laureatek medalu Per Artem Ad Deum, fotograficzka Claudia Henzler, mówiła o swoich portretach prostych ludzi na całym świecie, w których obliczach odkrywała postaci z ikon. Kolejny laureat, światowej sławy teolog i socjolog z Pragi ksiądz profesor Tomasz Halik, nakreślił analizę współczesnej cywilizacji, widząc w chrześcijaństwie czas oczyszczającego i bolesnego przełomu, wiążąc wielkie nadzieje w osobie papieża Franciszka nazywając go prorokiem naszych czasów.
Podczas konferencji wystąpił również lauret nagrody Per Artem Ad Deum sprzed kilku lat, twórca Sceny Plastycznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego profesor Leszek Mądzik analizując napięcie między pierwiastkami sztuki w wierze i wiary w sztuce.
Konferencja Per Artem Ad Deum towarzysząca targom Sacroexpo została zorganizowana po raz pierwszy. Medal Per Artem Ad Deum wręczany jest w Kielcach od 2005 roku za osiągnięcia, które w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę.