Bezpieczeństwo dzieci w czasie wakacji jest priorytetem Anny Zalewskiej, ministra edukacji. Dziś szefowa resortu wysłała do dyrektorów szkół list, w którym zachęca, aby w ostatnim tygodniu zajęć przed końcem roku szkolnego przypomnieć uczniom, w jaki sposób bezpiecznie zachowywać się podczas wakacyjnego wypoczynku.
O bezpieczeństwo uczniów dbać będzie Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty. Kierujący urzędem Kazimierz Mądzik, zapewnia, że wszelkie zastrzeżenia i uwagi rodziców oraz samych uczniów będą niezwłocznie sprawdzane. – My interweniujemy, zawsze kiedy mamy sygnał od rodziców, że coś jest nie tak. Najważniejsze żeby rodzice sprawdzali obiekty, w którym mają się zatrzymać ich dzieci. Czy dany obiekt ma odbiór sanepidu i straży pożarnej. Jak wygląda kuchnia – informuje Kazimierz Mądzik.
Rodzice mogą sprawdzić organizatora wyjazdu w specjalnej internetowej bazie prowadzonej przez resort edukacji: www.wypoczynek.men.gov.pl. Znajdują się w niej wszystkie informacje o obozach, koloniach i innych rodzajach wypoczynku. 512 172 140 to numer telefonu interwencyjnego kuratorium oświaty, pod który można zgłaszać nieprawidłowości dotyczące warunków wypoczynku. W przypadku poważniejszych zagrożeń trzeba dzwonić pod alarmowy numer 112.
Przed wakacjami policjanci częściej odwiedzają szkoły. Jak mówi Damian Janus, z zespołu prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach, funkcjonariusze uczą dzieci jak zachowywać się by być bezpiecznym w wakacje. – Którą stroną drogą poruszać się, kiedy nie ma chodnika. Mówimy o tym jak ważne są elementy odblaskowe, które części wyposażenia roweru są niezbędne. Zachęcamy też dzieci, żeby jeździły w kasakach. Co prawda nie są obowiązkowe, ale mogą nam uratować życie – przekonuje Damian Janus.
Oprócz zagrożeń w ruchu drogowych policjanci mówią też o konsekwencjach oraz ryzyku dla zdrowia i życia związanym z zażywaniem dopalaczy i narkotyków.