Widowisko historyczne „Szlakiem Jana III Sobieskiego” zaprezentowano w Centrum Naukowo- Technologicznym w Podzamczu Chęcińskim. Głównym elementem spotkania była inscenizacja przejazdu króla pod Bramą Triumfalną. Monument został wzniesiony z inicjatywy starosty chęcińskiego Stefana Bidzińskiego na cześć Jana III Sobieskiego, powracającego do kraju po Wiktorii Wiedeńskiej.
Dodatkowo odbyły się pokazy walk bronią białą, a także pokaz artyleryjski, podczas którego zaprezentowano XVII-wieczną broń palną. Dla chętnych przygotowano z kolei tzw. gry i zabawy plebejskie. Największym zainteresowaniem cieszyły się natomiast pokazy konne husarii.
Jednym z reprezentantów tej jednostki podczas pokazu był Maciej Pająk, z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13 pułku Ułanów Wileńskich. Jak przyznał – wokół husarii narosło wiele mitów, które do tej pory są często powtarzane, a mijają się z prawdą. Najpopularniejsze jest stwierdzenie, że husarskie skrzydła miały za zadanie swoim szelestem płoszyć konie wroga. W rzeczywistości, podczas walki szelest ten nie był słyszalny – tłumaczył.
Udział w wydarzeniu wzięła między innymi Anna Jaśkowska z Kielc, która przyjechała do Podzamcza ze swoimi dziećmi. Jak przyznała – impreza była dobrze przygotowana. To ciekawa forma spędzenia niedzielnego popołudnia. Dodała, że do przyjazdu zachęcił ją syn Maksymilian, który interesuje się historią.
Maksymilian nie ukrywał, że w Podzamczu najbardziej chciał zobaczyć pokaz husarii. Choć, jak zaznaczył, ciekawe były także pokazy walki oraz prezentacja broni palnej.
Poza tym dzieci mogły spróbować swoich sił w chodzeniu na szczudłach, a także obejrzeć żonglerkę chorągwiami i pokaz kuglarzy.
Udział w imprezie wzięło ponad 70 wojowników reprezentujących świętokrzyskie bractwa rycerskie. Celem imprezy było ukazanie kultury, życia oraz obyczajów XVII wieku. Imprezę zorganizowano po raz czwarty.