Zapomnianą historię ulicy Bodzentyńskiej odkrywali dzisiaj członkowie Towarzystwa Przyjaciół Kielc. Podczas wycieczki po mieście uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się między innymi, gdzie w Kielcach znajdował się stary browar „Korona”, oraz jaki był wpływ działalności politycznej jednego z mieszkańców ulicy Bodzentyńskiej na kształt granic Polski po I wojnie światowej.
Wycieczkę poprowadził Piotr Modzelewski, członek towarzystwa i pasjonat historii Kielc. Jak stwierdził – fragment, gdzie kończy się staromiejska zabudowa ulicy jest praktycznie nieznany, a tam były miejsca i wychowali się ludzie, którzy przyczynili się do rozwoju miasta.
Wyprawę rozpoczęto u zbiegu ulicy Bodzentyńskiej i al. IX Wieków Kielc. W pobliżu tego miejsca znajdowały się posiadłości należące do rodziny Jarońskich. Najwybitniejszy przedstawiciel tej rodziny – Wiktor Jaroński miał znaczący wpływ na postanowienia dotyczące granic Polski podczas konferencji w Wersalu. Jego spontanicznie wygłoszony manifest antypruski posłużył jako dowód na to, że Polacy mieli wkład w walki przeciwko Państwom Centralnym – mówił Piotr Modzelewski.
– Deklaracja kieleckiego posła do Dumy, Wiktora Jarońskiego stała się poważnym argumentem za niepodległością Polski podczas Konferencji Wersalskiej. Wrogi Polsce premier angielski Lloyd George stwierdził, że Polacy nie znajdowali się po stronie zwycięzców, ponieważ Legiony Piłsudskiego podlegały komendzie austriackiej i tym samym walczyły po stronie pruskiej. Wówczas ripostą przedstawicieli Komitetu Narodowego Polskiego była właśnie deklaracja Jarońskiego – wyjaśnił Piotr Modzelewski.
Z historią ulicy Bodzentyńskiej wiążą się nie tylko ludzie ale także ważne miejsca. Jednym z ważniejszych był warsztat Romana Kluźniaka u zbiegu obecnej al. Solidarności i al. IX Wieków Kielc. Z czasem firma tego rzemieślnika przeobraziła się w duży zakład przemysłu metalowego. W zakładzie powstawały między innymi szyny do kolejek wąskotorowych w regionie oraz tabor kolejowy do nieistniejącej już trasy łączącej Kielce i Cisów. Roman Kuźniak był też konstruktorem i autorem patentu pierwszego motorowego walca drogowego.
Uczestnicy wycieczki po Kielcach mogli poznać także historię starego Browaru „Korona”, który znajdował się w okolicy ulicy Szczecińskiej. Budynki powstały pod koniec XIX wieku przetrwały do lat 30 wieku XX.