Przejście na emeryturę jest prawem, a nie obowiązkiem. Od października o świadczenie będą mogły ubiegać się kobiety w wieku 60 lat i mężczyźni w wieku 65 lat. Obniżenie wieku emerytalnego to duża zmiana – mówi Paweł Kaleta, dyrektor kieleckiego oddziału ZUS i dodaje, że dotychczas z możliwości przejścia na emeryturę korzystało około 85 procent uprawnionych.
Zdaniem gościa Radia Kielce tym razem może być jednak inaczej, ponieważ znacznie poprawiła się sytuacja na rynku pracy, zachęcająca do dłuższej aktywności zawodowej. Nie bez znaczenia jest także fakt, że osoby dłużej pracujące otrzymają wyższe świadczenia.
Dyrektor przypomniał, że obecnie nie ma wymogu określonego czasu pracy, który upoważnia do uzyskania świadczenia. Szacuje się jednak, że aby otrzymać najniższą emeryturę w wysokości 1000 złotych trzeba pracować 20- 25 lat.
Od 1 lipca w ZUS-ie pracować będą specjalni doradcy, którzy wyjaśnią zainteresowanym, jakie dokumenty muszą przygotować starając się o emeryturę, oraz przeliczą wysokość przyszłego świadczenia. W tym celu niezbędne jest wcześniejsze określenie tzw. kapitału początkowego. W regonie świętokrzyskim, prawo do przejścia na emeryturę zyska w październiku dodatkowe 13 tysięcy osób.
Dziś na naszej antenie o tym, kto może przejść na emeryturę, jakie dokumenty musi zgromadzić, oraz co istotne, czy opłaca się skorzystać już teraz z tego świadczenia. Eksperci z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych którzy do 15.00 dyżurują przy naszych telefonach 41 200 20 20 oraz 41 200 20 00 podpowiedzą jak wyliczyć wysokość emerytury, którą będziemy otrzymywać.