Politechnika Świętokrzyska chce współpracować z działającymi w województwie zakładami przemysłowymi. Planuje utworzenie 12 pracowni badawczych, które mają być bazą naukową dla firm działających w segmentach inteligentnych specjalizacji. Powstaną między innymi laboratoria radiologii i tomografii komputerowej, biomasy czy przemysłowe laboratorium zrównoważonego rozwoju energetycznego.
Profesor Wiesław Trąmpczyński, rektor politechniki wyjaśnia, że będzie to bardzo rozbudowany projekt. – W założeniu Politechnika Świętokrzyska ma współpracować z przedsiębiorstwami działającymi w przemyśle metalurgicznym, odlewniczym oraz w innych branżach, które uwzględniono w strategii rozwoju województwa. Uczelnia ma aspiracje do bycia liderem we wdrażaniu patentów i naukowej obsługi takich przedsiębiorstw – mówi profesor Trąmpczyński.
– Chcemy bardzo blisko współpracować z przemysłem, ale żeby odbywało się to sprawnie i kompleksowo, musimy doposażyć obecne pracownie i wybudować nowe – informuje rektor politechniki.
Na potrzeby nowych pracowni do hali nr 4 politechniki dobudowany zostanie nowy obiekt – Centrum Naukowo-Wdrożeniowe Inteligentnych Specjalizacji Regionu Świętokrzyskiego. Tam znajdą swoje miejsce laboratoria – dodaje prorektor Politechniki Świętokrzyskiej profesor Barbara Goszczyńska. Jednym z pomysłów jest budowa przemysłowego laboratorium do zarządzania energią. Na dachach kampusu pojawi się sześć elektrowni wiatrowych oraz systemy fotowoltaiczne. Panele słoneczne zostaną zamontowane również na parkingu politechniki. Pozyskana energia będzie wykorzystana na potrzeby kampusu. Równocześnie prowadzone będą badania i monitoring, w jaki sposób skutecznie nią zarządzać.
Z kolei w laboratorium radiologii i tomografii będzie możliwe prześwietlanie dużych elementów metalowych i doszukiwania się w nich ewentualnych wad. W tym przypadku współpraca mogłaby zostać nawiązana z przedsiębiorstwami z branży metalowo- odlewniczej. W nowym centrum praktycznych umiejętności mają się uczyć studenci – dodaje profesor Barbara Goszczyńska
Dodatkowo, w okolicach budynku pojawi się stacja do ładowania samochodów elektrycznych. Z tego powodu przewidziane jest przebudowanie wjazdu na teren uczelni.
– Każde przedsiębiorstwo, które chce się rozwijać, będzie zabiegało o takie naukowe wsparcie – mówi Zbigniew Ronduda prezes Odlewni Polskich w Starachowicach. Jak dodaje – otrzymał już informacje o możliwości współpracy na polu badawczym. – Pomysł na pewno jest dobry. Wszelkie zaplecze laboratoryjne pomoże w rozwoju branży i firm. Już na tę chwilę realizujemy wiele projektów badawczo- rozwojowych, dlatego widzę także możliwość współpracy z Politechniką Świętokrzyską – stwierdził prezes spółki.
Obecnie przygotowywany jest projekt budowlany dla inwestycji, który wykonują absolwenci Politechniki Świętokrzyskiej. Władze uczelni uzyskały już decyzję środowiskową. Powstaje studium wykonalności projektu. Szacowany koszt inwestycji, to około 80 milionów złotych. Uczelnia aplikuje też o wsparcie zadania ze środków unijnych.