Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach przygotował dwie propozycje zmiany warunków zatrudnienia dla ponad 90 lekarzy pracujących w lecznicy, którzy dotychczas pracowali jednocześnie na etacie i dyżurach kontraktowych. Ma to związek z decyzją Sądu Apelacyjnego w Krakowie, który orzekł, że lekarz nie może łączyć tych dwóch form zatrudnienia. W związku z tym, szpital musi zmienić zasady dyżurów- wyjaśnia Anna Mazur – Kałuża, rzecznik lecznicy na Czarnowie.
– Lekarze będą mięli do wyboru przejście na tzw. kontrakt całościowy. Druga propozycja, to możliwość pełnienia przez lekarza dyżurów medycznych. Jednak w tym wypadku konieczne będzie, by lekarze podpisali tzw. klauzulę opt-out. To pisemne oświadczenie o wyrażeniu zgody przez lekarza na pracę w wymiarze przekraczającym przeciętnie 40 godzin dyżurowych w miesiącu. Tymczasem wymogi Narodowego Funduszu Zdrowia są bardziej restrykcyjne – dodaje Anna Mazur – Kałuża.
Jak dodaje, Wojewódzki Szpital Zespolony w Kielcach poszukuje także lekarzy spoza lecznicy, na dyżury kontraktowe. Postępowanie dotyczy udzielania świadczeń lekarskich zarówno w klinikach, oddziałach szpitala, jak i na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz w Pediatrycznej Izbie Przyjęć. – W pierwszej kolejności prawo do dyżurowania mają lekarze już w szpitalu zatrudnieni. To dobrzy specjaliści, zaangażowani w życie szpitala – dodaje Anna Mazur – Kałuża.
Jak informowaliśmy, zatrudnienie lekarza jednocześnie na etacie i dyżurze kontraktowym zakwestionował Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Instytucja skontrolowała w województwie świętokrzyskim także Szpital Kielecki, Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka oraz lecznice: w Czerwonej Górze, Chmielniku, Czarnieckiej Górze, w Końskich i szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jednak w przypadku tych placówek wyrok sądu odroczono do września.