Bywa niezwykle dokuczliwa dla pacjentów. Nie zawsze jest groźna dla zdrowia, ale są takie rodzaje, które mogą zagrażać nawet życiu. Arytmia serca-to choroba, którą można skutecznie leczyć. O przyczynach jej powstawania, diagnostyce i najnowszych sposobach leczenia rozmawiamy z dr n. med. Hubertem Konstantynowiczem -specjalistą kardiologiem.
Panie doktorze pacjenci, którzy cierpią na arytmię serce twierdzą, że objawy tej choroby są bardzo nieprzyjemne.
Tak to prawda. Tutaj musimy rozróżnić skalę problemu: od błahych arytmii do tych bardzo ciężkich zagrażających życiu pacjenta. Ważne jest to, by zdiagnozować dobrze rodzaj arytmii i by chory zgłosił się we właściwym momencie do specjalisty.
Arytmia to jest nazwa ogólna przypisana do nierównej pracy serca. Możemy rozróżnić pojedyncze pobudzenia dodatkowe i wtedy pacjent odczuwa to jako zatrzymywanie się, zmianę kroku serca. Mogą to być napady kołatania serca i wtedy to jest wykładnia częstoskurczu powyżej 150 uderzeń na minutę. Może dochodzić do migotania przedsionków, częstoskurczu komorowego, migotania komór i utraty przytomności.
Skąd się bierze arytmia?
Przyczyny występowania arytmii są bardzo różne. Te błahe arytmie, które polegają na tym, że są pojedyncze skurcze dodatkowe odczuwane jako zmiany kroku serca powodują przeważnie: stres, przemęczenie, odwodnienie po wysiłku fizycznym, gdy mamy za mało potasu lub magnezu, może to być nadczynność tarczycy, może być zmiana pogody, niewyspanie. Arytmia w takich przypadkach może się pojawić i zniknąć .
Natomiast te groźniejsze arytmie występujące w postaci migotania przedsionków, napadów częstoskurczu czy zatrzymania krążenia w przebiegu migotania komór to podstawą najczęściej są choroby serca takie jak: choroba wieńcowa, wady serca, kardiomiopatia.
Kiedy arytmia jest groźna?
Groźna arytmia to jest taka, która doprowadza do omdlenia czy utraty przytomności. To jest poważny sygnał ostrzegawczy, który mówi nam, że musimy zgłosić się do lekarza, bo stoi za tym jakaś poważna choroba serca. Natomiast takie pojedyncze zmiany kroku serca zwykle nie są groźne.