Elementy krzyża powstańczego są już na kieleckiej Bruszni. W środę zostaną zamontowane. Natomiast w czwartek zaplanowano ustawienie monumentu. Krzyż został podzielony na cztery części, aby ułatwić transport. Jego elementy zostały ułożone na platformie i wwiezione na górę ciężarówką.
Nie obyło się jednak bez trudności – informuje Zbigniew Stępień z kieleckiego Mostostalu, który wykonał krzyż. Kilka razy ciężarówka utknęła w piachu i potrzebna była pomoc koparki, która przy pomocy stalowej liny ją wyciągała. Po godzinie transport dotarł do celu.
Krzyż będzie miał 31 metrów wysokości, 7 metrów rozpiętości i średnicę 40 centymetrów. Całość waży około 8 ton. Został wykonany z ocynkowanej stali. Ma to uchronić go przed warunkami atmosferycznymi. W ramach inwestycji wybudowano nowy postument. Dodatkowo zamontowana zostanie instalacja odgromowa i oświetlenie.
Monument ma upamiętniać Powstańców Styczniowych, którzy w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 przegrupowywali się w tamtym miejscu, planując atak na stacjonujący w Kielcach oddział rosyjski. Będzie to już szósty krzyż na Bruszni. Pierwszy został ustawiony przez mieszkańców Białogonu w 1916 roku i miał charakter prowizoryczny, dwa następne rozpadły się na skutek zniszczenia, spowodowanego upływem czasu, a czwarty przewróciła wichura. Ostatni monument został ustawiony w 2007 roku i wykonany był z drewna. Również wymagał wymiany, ponieważ w jego wnętrzu uwił sobie gniazdo dzięcioł, robiąc wewnątrz otwór o długości około 90 centymetrów. Wydłubał też dziuple, które groziły złamaniem podstawy krzyża.
Podczas jego demontażu została odnaleziona butelka, w której znajdowała się kartka papieru z datą 12 maja 1937 roku – przypomniał radny Witold Borowiec. Reszta jak na razie nie została odczytana, ponieważ do środka dostała się woda. Fachowcy pracują jednak nad odczytaniem pozostałej treści. Znalezisko zostało przekazane do Muzeum Historii Kielc.
Pomysł budowy krzyża był jednym ze zwycięskich projektów budżetu obywatelskiego w ubiegłym roku. Jego koszt to 200 tysięcy złotych. 50 tysięcy dołożyło Stowarzyszenie im. Józefa Piłsudskiego – Pamięć i Tradycja.