Do końca 2018 roku ma być gotowy projekt „Zrównoważonego rozwoju gospodarczego rzeki Nidy w związku z obszarami Natura 2000”. Pracuje nad nim Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie. Podjęte w ramach projektu działania mają umożliwić przywrócenie w okolicach rzeki naturalnego stanu środowiska.
Jak poinformował Konrad Myślik, rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, pozwoli to zachować cenne przyrodniczo obszary Doliny Nidy, która ze względu na swoje położenie i uwarunkowania przyrodnicze jest ważnym regionalnym i międzynarodowym korytarzem ekologicznym oraz stworzy podstawy zrównoważonego rozwoju tego regionu. – Wraz ze wzrostem atrakcyjności terenów będzie następowała aktywizacja gospodarcza regionu związana z rozwojem turystyki i rekreacji – powiedział rzecznik.
Pierwszy etap projektu składa się z 11 zadań i obejmuje realizację zadań projektowo-inwestycyjnych na rzece Nidzie i jej dopływach na odcinku od połączenia Białej Nidy z Czarną Nidą do ujścia do Wisły.
Zarząd Gospodarki Wodnej prowadzi rozmowy z samorządami. Swoje sugestie do projektu zgłosił burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak. Jak informuje, w ramach projektu przewidziano w rejonie miasta m.in. rozbiórkę prawobrzeżnych wałów przeciwpowodziowych w kierunku Michałowa wraz z budową polderów w okolicach Skowronna i Skrzypiowa. Projekt zakłada również rewitalizację zalewu pińczowskiego oraz starorzeczy rzeki Nidy w rejonie tamtejszej oczyszczalni ścieków – wyjaśnia burmistrz.
– Oprócz tego pogłębione zostanie dno rzeki. Po usunięciu progów spiętrzających okazało się, że dno rzeki podniosło się o ok. 1,5 metra, przez co, nawet przy średnim stanie wód w rzece i małych opadach następuję jej rozlewanie się na sąsiednie łąki w okolicach Skrzypiowa, Pasturki i Zakrzowa. Mamy również problem z odprowadzaniem wody z zalewu – zaznaczył Włodzimierz Badurak.
Prace mają być prowadzone również na terenie powiatu jędrzejowskiego. Jak informuje starosta Edmund Kaczmarek, nie uczestniczył jeszcze w rozmowach z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie, ale projekt renaturyzacji rzeki Nidy jest mu znany, a zaplanowane zadania uważa za słuszne, głównie ze względu na coroczne zagrożenie powodziowe.
Prace przewidziane w projekcie „Zrównoważonego rozwoju gospodarczego rzeki Nidy” mają się rozpocząć w 2019 roku. Na przygotowanie dokumentacji Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Krakowie uzyskał 6 milionów złotych dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zadania do realizacji przewidziane w projekcie:
Zadanie 1: Odtworzenie retencji dolinowej doliny rzeki Nidy w miejscowości Korytnica,
Zadanie 2: Zwiększenie retencji dolinowej rzeki Nidy pomiędzy miejscowościami Rębów Motkowice,
Zadanie 3: Zwiększenie retencji dolinowej rzeki Nidy w rejonie miejscowości Kolonia Parcela,
Zadanie 4: Zwiększenie retencji powierzchniowej i wgłębnej w miejscowości Umianowice,
Zadanie 5: Zwiększenie retencji dolinowej rzeki Nidy w rejonie miejscowości Mokrsko Górne,
Zadanie 6: Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego rzeki Nidy i jej dopływów – udrożnienie barier migracyjnych dla organizmów wodnych na rzece Nida i Brzeźnica,
Zadanie 7: Przywrócenie drożności korytarza ekologicznego rzeki Mierzawa – udrożnienie barier migracyjnych dla organizmów wodnych na rzece Mierzawa,
Zadanie 8: Fragmentaryczna rozbiórka prawobrzeżnych wałów przeciwpowodziowych w rejonie miasta Pińczów w kierunku miejscowości Michałów,
Zadanie 9: Rewitalizacja starorzecza rzeki Nidy w miejscowości Brzeźno,
Zadanie 10: Rewitalizacja zalewu pińczowskiego oraz starorzeczy rzeki Nidy w rejonie oczyszczalni miasta Pińczów,
Zadanie 11: Renaturyzacja delty śródlądowej rzeki Nidy.
Ponadto w projekcie przewidziano zadania związane z nadzorami, monitoringiem prac, zakupami gruntów, informacją i promocją oraz zarządzaniem.