Międzyprzedszkolna debata na temat racjonalnej gospodarki odpadami odbyła się w Urzędzie Miejskim w Ostrowcu Świętokrzyskim. Dzieci zadawały ekspertom pytania dotyczące segregacji odpadów, zaśmiecania lasów czy zanieczyszczenia powietrza, pytały też o stan wody pitnej pozyskiwanej dla mieszkańców miasta. Jak się dowiedziały, woda jaka płynie w ostrowieckich kranach nawet bez przegotowania nadaje się do picia.
Zagadnienia ekologiczne wyjaśniali przedstawiciele Straży Miejskiej, Nadleśnictwa, ale także Oczyszczalni Ścieków, Polskiego Czerwonego Krzyża i pracownicy magistratu. Młodszy brygadier Paweł Jop mówił o zagrożeniach związanych z pożarami i konieczności edukacji najmłodszych. Strażacy często są wzywani do ratowania spalonych łąk czy lasów, a pożary stanowią zagrożenie dla ekosystemu.
Organizatorem spotkania było Przedszkole numer 7. Jak podkreśla jego dyrektorka, Anna Kulikowska, szeroka edukacja ekologiczna wpisuje się w długofalową perspektywę dbania o środowisko. Poprzez dzieci można też dotrzeć do dorosłych, bo najmłodsi są najbardziej podatni na oddziaływania proekologiczne.
Ostrowiec Świętokrzyski koncentruje wiele uwagi na najmłodszych mieszkańcach. Była już Dziecięca Sesja Rady Miasta, teraz debata ekologiczna, w planach na najbliższe tygodnie jest Festiwal Przedszkolaków i przegląd teatrzyków. Przewodnicząca Rady Miasta Irena Renduda – Dudek przyznaje, że te działania mają na celu stworzenie dogodnego klimatu dla młodych rodzin w mieście. Jak powiedziała, udział w takim przedsięwzięciu uczy dzieci otwartości i odpowiedzialności, a kształtowanie postaw ekologicznych wyrabia dobre nawyki na całe życie.