Moczenie nocne u dzieci, to istotny i bardzo częsty problem. Występuje u 20% siedmiolatków i 1% osób dorosłych. Na temat tej dolegliwości rozmawiamy z dr. Martą Nowak–Nadgowską, specjalistą nefrolog, pediatrą ze Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.
– Jakie są przyczyny nocnego moczenia u dzieci?
To nie jest jednolita grupa chorób. Przyczyny są bardzo rożne, od prawdziwych chorób, które możemy leczyć, o podłożu organicznym i takie przyczyny, w których należy leczyć moczenie nocne.
W pierwszej grupie tego worka chorób moczenie nocne jest tylko objawem zupełnie innej choroby. Może to być choroba nerek, padaczka, alergia i mogą to być przewlekłe zaparcia. Wtedy leczenie podstawowej choroby powoduje ustąpienie moczenia nocnego. Natomiast to, z czym najczęściej mamy do czynienia, to jest tzw. pierwotne (inaczej niepowikłane lub izolowane) moczenie nocne. Wówczas leczy się samo moczenie nocne.
– Czy problem nocnego moczenia dziecka może tkwić w jego emocjach?
Jak najbardziej. Kontrolowanie oddawania moczu jest bardzo złożonym procesem. Uczestniczy w nim zarówno mózg dziecka, hormony, jak również prawidłowo funkcjonujące drogi moczowe. W związku z tym każda niedojrzałość, czy emocje mogą być przyczyną leczenia.
– Do jakiego wieku moczenie nocne jest normalnym zjawiskiem?
Uważa się, że dziecko do 5 roku życia może sporadycznie moczyć się w nocy. Wcześniej opanowuje kontrolę moczu w ciągu dnia i dzieje się tak najczęściej do 3 roku życia. Natomiast do 5 roku życia ma prawo moczyć się w nocy. Jeżeli po 5 roku życia dalej obserwuje się to moczenie, zazwyczaj to jest kilkukrotne w ciągu nocy, bądź kilka razy w ciągu tygodnia, wówczas mówimy o moczeniu nocnym.
– Tymczasem dzieci, które moczą się nocą czują się wstydzą się wyjeżdżać np. na kolonie.
Tak. Ta dolegliwość powoduje szkody emocjonalne w życiu dziecka, jego funkcjonowaniu w środowisku, rodzinie. Dopiero wtedy wielu rodziców zauważa, że jest problem i zaprowadza dziecko do specjalisty. Dodatkowo nocne moczenie sprzyja nawracającym zakażeniom układu moczowego, sprzyja uszkodzeniom dróg moczowych i potem może doprowadzić do uszkodzenia nerek.
– Jak rozmawiać z dzieckiem, które moczy się w nocy?
Na pewno nie wolno krzyczeć, wyśmiewać się z dziecka, ośmieszać, czy karać. Dzieci leczone u nas w poradni prowadzą takie dzienniczki, w których zaznaczają suche i mokre noce. Za każdą suchą noc należy dziecko nagrodzić, pochwalić.
W procesie opanowania moczenia nocnego musi brać udział dziecko, ponieważ jego motywacja jest bardzo ważna do tego, żeby sobie poradzić z tym problemem. Rodzice muszą współpracować z dzieckiem, z lekarzem, często też z psychologiem. I dopiero później ewentualnie można zastosować wspomaganie farmakologiczne.