Prawie 60 licealistów uzyskało możliwość wstępu na wyższe uczelnie, dzięki udziałowi w Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości. Ogólnopolski finał konkursu odbył się w III Liceum Ogólnokształcącym im. Władysława Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Zagadnienia, jakie musieli opanować młodzi ludzie, wybiegają poza program nauki w szkole średniej, obejmują tematy związane z historią wynalazków czy prawem patentowym.
Wśród prawie 100 osób, które zakwalifikowały się do etapu centralnego, byli uczniowie ze Słupska. W rozmowie z Radiem Kielce podkreślali, że udział w olimpiadzie daje możliwość zdobycia indeksu na każdą uczelnię w kraju, stąd decyzja o przystąpieniu do nauki.
Mirosław Kwaśniak z Zespołu Szkół Samochodowych w Rzeszowie powiedział, że z tak wykształconą młodzieżą można bez obaw spoglądać w przyszłość. W tym roku przygotowywał uczniów do olimpiady po raz 32. Spod jego skrzydeł wyszło ponad 40 laureatów i olimpijczyków. Dodaje, że młodzi ludzie zasługują na pochwałę za pracowitość, skromność i talent.
Pierwsze miejsce w 42 Olimpiadzie Innowacji Technicznych i Wynalazczości zajęła Wiktoria Walkowiak z Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni. Udział w konkursie, to dla niej przepustka na studia, choć na podjęcie decyzji ma jeszcze rok. Zaprzecza jednak, że tematyka olimpiady skierowana jest głównie do mężczyzn. Zagadnienia prawnicze, związane z wprowadzeniem na rynek nowego patentu, otwierają drogę zawodową także przed kobietami. I z takim właśnie zawodem – rzecznika patentowego, Wiktoria wiąże swoją przyszłość.
Uczniowie podczas minionego weekendu rywalizowali kolejno w eliminacjach pisemnych i ustnych. Do drugiego etapu, czyli do ścisłego finału, zakwalifikowało się 60 osób, 19 z nich uzyskało tytuł laureta. Finaliści mają wstęp na wybrane kierunki każdej uczeln. Poziom przygotowania uczniów był bardzo wysoki, stąd decyzja jury, by grono laureatów powiększyć z 10 do 19 osób.
W uroczystości wręczenia nagród uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele Polskiego Związku Stowarzyszeń Wynalazców i Racjonalizatorów oraz uczelni patronujących zmaganiom.
Senator PiS Jarosław Rusiecki porównał sposób prezentacji ustnych do obrony pracy doktorskiej, zarówno pod względem formalnym, jak i poziomu wiedzy. Senator podkreślał wagę innwacyjności i wynalazczości dla rozwoju kraju i wskazywał na finalistów, jako na przyszłość polskiej nauki. Uczniom i nauczycielom gratulowała także posłanka Marzena Okła-Drewnowicz i przedstawiciele starostwa powiatowego w Ostrowcu Świętokrzyskim.