Kilkaset osób wzięło udział w 11. Integracyjnym Spotkaniu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z województwa świętokrzyskiego i diecezji kieleckiej, które jak co roku odbyło się na lotnisku w Masłowie. Wydarzenie upamiętnia pielgrzymkę świętego Jana Pawła II do ziemi świętokrzyskiej i wizyty w Masłowie 3 czerwca 1991 roku.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia wieńców przez pomnikiem Papieża Polaka odsłoniętego w ubiegłym roku, a następnie zebrani przeszli na płytę lotniska, gdzie odbyła się msza święta, a później na scenie swoje talenty artystyczne prezentowały osoby niepełnosprawne.
Jak nam powiedziały, mimo upływu lat, papież cały czas pozostaje żywy w ich sercach i pamięci.- Zapamiętałem go jako dobrego, starszego człowieka, który zawsze był otwarty na osoby niepełnosprawne. Bardzo go kochałem - mówił Adam. Z kolei Damian cieszył się, że mógł się spotkać z koleżankami i kolegami z innych placówek.
Podczas spotkania swój dorobek artystyczny prezentowali podopieczni warsztatów terapii zajęciowej, domów środowiskowych oraz ośrodków rehabilitacyjno- edukacyjnych z terenu całego województwa świętokrzyskiego.
Każda z grup przygotowała serce, które upamiętnia wizytę Papieża Polaka na ziemi świętokrzyskiej. Po raz kolejny w Masłowie świętego Jana Pawła II wspominali także uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 17 w Kielcach. Jak powiedziała Beata Orkisz, dzieci co roku bardzo przeżywają wizytę w Masłowie.
– Uczniowie bardzo chętnie tu przyjeżdżają, czują tę wspólnotę, integrują się z innymi osobami niepełnosprawnymi. Co roku z niecierpliwością czekamy na ten dzień. To dla nas bardzo duże przeżycie i na długo zostaje w pamięci - dodała Beata Orkisz.
W spotkaniu jak co roku uczestniczył senator Krzysztof Słoń. Podkreślił wyjątkowość radosnego i integracyjnego charakteru dnia, w którym osoby chore i z niepełnosprawnościami z naszego regionu wspominają razem wizytę świętego Jana Pawła II na świętokrzyskiej ziemi.
Inicjator Integracyjnych Spotkań Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej ksiądz biskup Marian Florczyk przypomniał, że święty Jan Paweł II w sposób szczególny kochał wszystkie osoby niepełnosprawne.
– Bardzo zależało mi na tym, by w jednym miejscu zgromadzić osoby chore i niepełnosprawne, by stworzyć z nich taki żywy pomnik, który upamiętnia pobyt Papieża na kieleckiej ziemi. Moim zamysłem było również uświadomić innym, że niepełnosprawni, czy chorzy żyją wśród nas i należy im się miłość nie tylko dzisiaj, ale każdego dnia - dodał hierarcha.
Na zakończenie 11. Integracyjnego Spotkania Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej z województwa świętokrzyskiego i diecezji kieleckiej w Masłowie jego uczestnicy otrzymali słodki poczęstunek.