W teatrze Lalki i Aktora „Kubuś” w poniedziałek 26 czerwca po zakończeniu roku szkolnego rozpoczną się dwutygodniowe warsztaty w ramach projektu „Lato w teatrze”.
Organizatorem programu jest Instytut Teatralny imienia Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Kluczowym elementem projektu jest konkurs grantowy kierowany do teatrów oraz samorządowych instytucji kultury, które w czasie trwania wakacji chciałyby podjąć się organizowania warsztatów kierowanych do dzieci i młodzieży. Ze zgłoszonych projektów, komisja ekspercka wybierze najciekawsze i przyzna im dofinansowanie ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Maksymalna kwota wsparcia może wynieść 40 000 złotych.
Kielecki teatr bierze udział w tej inicjatywie już po raz piąty. Natomiast po raz drugi realizuje dodatkowy projekt „Lato w teatrze+”, zakładający zaproszenie do współpracy organizację lub instytucję, która do tej pory nie brała udziału w programie Instytutu Teatralnego. W tym roku do współpracy dołączy Muzeum Narodowe w Kielcach.
Warsztaty przewidziane są dla 30 uczestników, w wieku od 8 do 15 lat. Nabór jest otwarty dla każdego. Organizatorzy podkreślają jednak, że poprzez projekt chcą dotrzeć do dzieci, które mają utrudniony dostęp do kultury, a także do form spędzania aktywnie i ciekawie czas w wakacje. Stąd też w tym roku 10 miejsc przewidzianych jest dla podopiecznych MOPRu. Tematem obecnej edycji będzie hasło „Sekretne życie przedmiotów”. Ewa Lubacz, jedna aktorek Kubusia podkreśla, że prowadzący warsztaty będą chcieli, aby dzieci spojrzały na przedmioty z perspektywy artystycznej i społecznej.
Aby zgłosić się do udziału w warsztatach, od 1 do 9 czerwca dzieci będą musiały złożyć swoją prace wykonane samodzielnie w dowolnej formie, które będą odpowiedzią na pytanie, powiązane również z tematem tegorocznych spotkań w teatrze, a mianowicie „Dlaczego mój wyjątkowy przedmiot chce wziąć udział w warsztatach? Jak informują organizatorzy, o udziale w warsztatach nie decyduje kolejność zgłoszeń. W tym roku Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” otrzymał grant w wysokości 38 000 złotych.