W Kielcach jest wystarczająca liczba rodzin zastępczych i od wielu lat utrzymuje się na stałym poziomie. Obecnie działa 156 takich rodzin, w których wychowuje się 219 dzieci. Jak informuje Beata Rogowska, dyrektor Ośrodka Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Kielcach – obecnie żadne dziecko nie czeka na umieszczenie go w rodzinie zastępczej.
– Natomiast, by zostać rodzicem zastępczym trzeba spełnić kilka wymogów. Rodzicem musi być osoba niekaralna, posiadająca obywatelstwo polskie i wszelkie prawa obywatelskie, nie lecząca się psychiatrycznie oraz odwykowo. Rodzicem zastępczym nie może zostać osoba, która jest pozbawiona praw rodzicielskich, bądź tę władzę ma ograniczoną, czy zawieszoną – mówi Beata Rogowska.
Jak dodaje – osoby, które chcą zostać rodziną zastępczą muszą się zgłosić do ośrodka. Tu m.in. przechodzą specjalistyczne szkolenie.
– Staramy się też dopasować rodzinę do dziecka, czyli do jego potrzeb, możliwości intelektualnych i do wieku. Rodziny zastępcze są cały czas wspierane przez nas poprzez opiekę koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Są ze sobą w stałym kontakcie, kierują ich do odpowiednich specjalistów, czy pomagają załatwiać sprawy urzędowe – wylicza Beata Rogowska.
Przyszła rodzina zastępcza musi także spotkać się z psychologiem. Jest także pod opieką pedagogów i terapeutów. Na każde dziecko rodzice zastępczy otrzymują około tysiąca złotych. Dzieci przebywające w takiej rodzinie mogą liczyć także na świadczenia z rządowego programu „Rodzina 500 plus”.
W powiecie jędrzejowskim obecnie funkcjonuje 61 rodzin zastępczych, w których przebywa 83 dzieci. 44 to rodziny spokrewnione stworzone przez dziadków oraz rodzeństwo i 17 tzw. rodzin niezawodowych, które utworzone zostały przez ciotki lub dalsze kuzynostwo. Na przestrzeni ostatnich lat liczba rodzin w powiecie oscyluje wokół 60 mówi – Urszula Abramowicz – z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jędrzejowie. Jak dodaje, zdarzały się lata, kiedy w około 80 rodzinach było prawie 100 dzieci.
W powiecie jędrzejowskim najstarsza funkcjonująca nadal rodzina zastępcza powstała w 2000 roku. W tej rodzinie pozostało jedno dziecko, ponieważ jedno już się usamodzielniło.
Na terenie powiatu jędrzejowskiego funkcjonuje również 7 placówek opiekuńczo-wychowawczych w których przebywa 66 dzieci.
Malejącą tendencję w liczbie rodzin zastępczych obserwuje na terenie powiatu sandomierskiego dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie – Janusz Kwaśniewski. Obecnie są 63 rodziny, w których przebywa łącznie 85 dzieci. Dla porównania, na koniec 2014 roku funkcjonowało 69 rodzin zastępczych, które miały pod opieką 95 dzieci.
Funkcjonuje ponadto jeden rodzinny dom dziecka, w którym przebywa dwoje dzieci. Dyrektor Kwaśniewski dodał, że aktualnie każde dziecko wymagające umieszczenia w rodzinie zastępczej ma to zapewnione.
W tym roku dwoje wychowanków usamodzielniło się, jeden skorzystał z pomocy na zagospodarowanie w formie rzeczowej.