Przywrócenie wieku emerytalnego, to spełnienie przedwyborczych obietnic prezydenta Andrzeja Dudy i Prawa i Sprawiedliwości- mówił w Kielcach wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej- Krzysztof Michałkiewicz. W stolicy regionu rozpoczęła się kampania informacyjna na temat nowych zasad przechodzenia na emeryturę. Mają ją wspólnie prowadzić: Kancelaria Prezydenta, Ministerstwo Rodziny, związkowcy z Solidarności i ZUS.
– Chodzi o to, aby przygotować Polaków do podjęcia właściwej decyzji. Mają wolny wybór- czy mają jeszcze na siłę pracować dłużej, czy też ich zdrowie nie pozwala na kontynuowanie zatrudnienia- mówił wiceminister Krzysztof Michałkiewicz.
Doradca prezydenta RP- profesor Cezary Kochalski zwraca uwagę, że obniżenie wieku emerytalnego nie oznacza, że trzeba będzie wcześniej rezygnować z pracy. Obywatele mają wybór, ile z potencjalnie dłuższego czasu emerytury chcą przeznaczyć na aktywność zawodową- mówił.
Bogdan Kubiak, zastępca przewodniczącego Solidarności- przypomniał, że to związkowcy, zainicjowali walkę o przywrócenie poprzednich zasad przechodzenia na emeryturę. Zebrali ponad dwa miliony podpisów, pod wnioskiem o referendum w tej sprawie, ale zostali zignorowani przez rząd PO- PSL.
Obniżenie wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet nastąpi 1 października. Dyrektor kieleckiego oddziału ZUS- Paweł Kaleta informuje, że od 1 lipca, w regionie świętokrzyskim zacznie pracę 22 doradców, którzy wyjaśnią zainteresowanym, jakie dokumenty muszą przygotować, przeliczą też wspólnie wysokość przyszłego świadczenia.
Ma to pomóc zatrudnionym w podjęciu świadomego wyboru, co do czasu przejścia na emeryturę. Ekonomiści szacują, że każdy rok dodatkowej pracy, podniesie wypłatę o 8 procent. W regonie świętokrzyskim, prawo do przejścia na emeryturę zyska w październiku dodatkowe 13 tysięcy osób.
Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej- Krzysztof Michałkiewicz był gościem Radia Kielce po godzinie 14.30.