W Kielcach rozpoczął się VII Przegląd Filmów Edukacyjnych „Człowiek w poszukiwaniu wartości”. Organizatorem wydarzenia jest Ośrodek Kultury „Ziemowit”. Teresa Orlikowska, koordynator przeglądu tłumaczy, że jego ideą jest pokazywanie zjawisk wartościowych i dobrych, w których człowiek odgrywa istotną rolę.
Widzowie mogli obejrzeć m.in. trzy filmy z cyklu „Historia w ożywionych obrazach”, którego reżyserem jest Marek Brodzki. To projekt edukacyjny, który ma na celu przedstawienie kluczowych momentów z polskiej historii za pomocą „ożywionych” obrazów klasyki polskiego malarstwa.
Dzisiaj w kinie Moskwa zaprezentowano trzy, na podstawie twórczości Jana Matejki: „Zaprowadzenie Chrześcijaństwa R.P. 965”, „Zabójstwo św. Stanisława” oraz „Carowie Szujscy na Sejmie Warszawskim”. Wszystkie filmy są opatrzone komentarzem historyków, którzy przedstawiają bardziej i mniej znane fakty, a także różne hipotezy dotyczące przedstawianych wydarzeń.
Na razie powstała pierwsza seria „Historii w ożywionych obrazach”, ale – jak powiedział reżyser – nie jest ostatnią. Obecnie trwają prace nad kolejną, dotyczącą niepodległości Polski. Jeden z odcinków, ukazujący historię z obrazu Stanisława Kaczora Batowskiego, był kręcony tydzień temu w Kielcach. Dotyczył, tak jak tytuł obrazu, wjazdu Józefa Piłsudskiego do Kielc. W filmie udział wzięli aktorzy kieleckiego teatru dramatycznego – Mirosław Bieliński i Anna Antoniewicz. Marek Brodzki podkreśla, że trzeba opowiadać historię przede wszystkim o ludziach nie tylko o bohaterach. Dodaje również, że praca w Kielcach była dużym przeżyciem. – Ludzie tutaj są pomocni i chętni do współpracy – mówi.
Emisja drugiej serii „ożywionych obrazów”, zaplanowana jest na 2018 rok. Oprócz marszałka Józefa Piłsudskiego, w innych odcinkach będzie przybliżona postać Emilii Plater, a także historia z obrazu Maksymiliana Gierymskiego „Powstańczy patrol”.
Przegląd potrwa do 31 maja. Podczas wydarzenia będzie można uczestniczyć w warsztatach filmowych prowadzonych przez Wojciecha Staronia – operatora i reżysera filmów dokumentalnych.
W tym roku statuetką „Filmowego Ziemowita” w kategorii Edukacja Filmowa, uhonorowano Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych w Warszawie.