Miliard złotych na różnego rodzaju projekty jest do podziału między polskie szkoły wyższe. O te pieniądze będzie się można starać w ramach konkursu „Zintegrowane Projekty Uczelni”, który podczas rozpoczętego dziś Narodowego Kongresu Nauki ogłosił minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.
Głównym tematem kongresu jest dyskusja o tym, jak będą finansowane uczelnie po wprowadzeniu w życie reformy szkolnictwa wyższego, nad którą pracuje resort nauki. Jak mówi profesor Jacek Semaniak, rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, ogłoszony konkurs pozwala polskim uczelniom starać się o duże pieniądze. – Będą rozdzielone na wsparcie programów rozwojowych uczelni. Każda uczelnia będzie mogła wystąpić z jednym projektem. Maksymalna kwota będzie zależna od poziomu i wielkości uczelni. Od szkoły będzie zależał cel, na który będzie chciała dostać pieniądze – tłumaczy Jacek Semaniak.
Uczelnie będą mogły starać się o pieniądze na m.in. poprawę współpracy z przedsiębiorcami, zwiększenie umiędzynarodowienia, czy też zwiększenie jakości dydaktycznej. Rektor UJK podkreśla, że konkurs umożliwi poprawę jakości uczelni. Jacek Semaniak przyznaje jednak, że jeżeli chodzi o finansowanie szkół wyższych po reformie, ciągle wiele rzeczy jest jeszcze niewiadomych i rektorzy mają wiele pytań. „Jakie są te strategiczne zapisy będziemy wiedzieć po opublikowaniu projektu ustawy. Później przez kilka miesięcy chcemy o nim rozmawiać i mam nadzieję, że sprawi to, iż ustawa nie będzie postrzegana jako projekt rządowy, a raczej jako projekt, który powstał po szerokich konsultacjach ze środowiskiem akademickim” – mówi rektor UJK.
Jarosław Gowin zapowiada, że projekt ustawy prawo o szkolnictwie wyższym przedstawi we wrześniu podczas Nagrodowego Kongresu Nauki w Krakowie.