Kolejne osoby zagrożone wykluczeniem społecznym trafią do pracowni aktywizujących zawodowo w ostrowieckiej Fundacji „Pomocna Dłoń”. Zajmuje się ona integracją zawodową osób długotrwale bezrobotnych lub zagrożonych alkoholizmem czy innymi formami uzależnień. Obecnie blisko 120 osób z Ostrowca Świętokrzyskiego jest przygotowywanych do pracy w kilku grupach zawodowych. Są to między innymi pracownia remontowa, stolarska, gastronomiczna czy biurowa.
Podopieczne pracowni krawieckiej znalazły lukę w ofercie rynkowej i wyspecjalizowały się w produkcji oryginalnych zabawek i pościeli dla niemowląt.
Jak mówi instruktorka Małgorzata Kościołek, pomysł okazał się bardzo chwytliwy. Ekskluzywne produkty wykonane z naturalnych materiałów, zdobione koronkami i haftem znajdują nabywców na terenie całego kraju.
Fundacja wypełnia lukę w szkolnictwie zawodowym, pomagając wejść na rynek pracy osobom długotrwale bezrobotnym. Po rocznym szkoleniu pracownicy znajdują zatrudnienie w lokalnych zakładach pracy.
Kolejnym obszarem działalności Fundacji jest prowadzenie świetlicy środowiskowej na ostrowieckim osiedlu Ludwików. Grant pozyskany z Polskiej Akcji Humanitarnej pozwala na przygotowanie dzieciom codziennie ciepłego posiłku. Tym zajmują się osoby z grupy gastronomicznej.
Agnieszka Budek, wychowawca świetlicy, dodaje, że organizowanie kolejnych grup wynika z rozpoznania rynku, i osobistych możliwości podopiecznych.Od maja prowadzona była rekrutacja do grup cukierników, ślusarzy i cieśli, planowane jest także powstanie grupy malarzy. Uczestnicy zajęć dostają zasiłek w wysokości zasiłku dla bezrobotnych.