Podsumowano szóstą edycję akcji Eko-Ostrowiec. Tym razem łączyła ona kilka sposobów dbania o środowisko. Szkoły podstawowe i przedszkola prowadzone przez miasto przygotowywały prace przestrzenne wykonane z surowców wtórnych. Zbierana była makulatura, natomiast każdy, kto przyniósł na ostrowiecki rynek 10 kilogramów makulatury dostawał w prezencie sadzonkę drzewka.
Zastępca naczelnika Infrastruktury Komunalnej Zbigniew Bieniek poinformował, że to element obchodów rocznicy powstania Ostrowca – 420 drzewek na 420-lecie miasta. Liczba jest symboliczna, bo drzewek przygotowano znacznie więcej, a zainteresowanie mieszkańców Ostrowca było bardzo duże.
Fundusze pozyskane w czasie zbiórki makulatury zostaną przekazane dla Klubu Gaja, który zajmuje się ratowaniem koni od śmierci w rzeźni. W ramach akcji „Zbieraj makulaturę, ratuj konie” do tej pory udało się wykupić około 60 koni. Opiekunowie starają się, aby zwierzęta mogły jak najdłużej pomagać potrzebującym, dlatego Gaja współpracuje z ośrodkami hipoterapii, w których pracują konie – podkreśla Jarosław Kasprzyk z Klubu Gaja.
Na ostrowieckim rynku zaprezentowano również 10 budowli wykonanych z materiałów wtórnych. Można było tu znaleźć replikę opery w Sydney, pływalni Rawszczyzna czy makietę Gór Świętokrzyskich. Regina Bocian, nauczycielka języka angielskiego ze Szkoły Podstawowej numer 4 w Ostrowcu mówi, że zespołowa praca jej uczniów w pełni oddaje ducha ekologii. Przygotowana przez nich katedra Notre Dame jest wykonana wyłącznie z surowców naturalnych. Zwycięzcy, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7, przygotowali średniowieczny zamek z fosą i rynsztunkiem rycerskim. W jego przygotowanie aktywnie włączyli się rodzice. Jak mówi Monika Faryszewska, atutem projektu była jego prostota. Zwycięzcy, poza nagrodami rzeczowymi, pojadą na wycieczkę do Łodzi.