Kieleckie muzea, galerie, ale także IPN i Sąd Okręgowy włączyły się w Europejską Noc Muzeów. Obiekty można zwiedzać za darmo do 22.00, 23.00 lub do północy. Poza aktualnie prezentowanymi wystawami, wiele instytucji proponuje gościom dodatkowe atrakcje.
W Dawnym Pałacu Biskupów Krakowskich można po raz ostatni obejrzeć wystawę Jacka Sienickiego „Generalia”. Są też dodatkowe wydarzenia – mówi rzecznik Muzeum Narodowego Urszula Kinder. W pałacowych wnętrzach odbywa się wieczór tanga argentyńskiego. Milongę zatańczy m.in. pasjonatka tanga, kielecka piosenkarka Agnieszka Kowalczyk.
Tłumy, w większości rodziny z dziećmi odwiedziły Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim, gdzie zaplanowano wieczór poświęcony naukowym eksperymentom. Naukowcy z UJK pokazują m.in. doświadczenia, przeprowadzane na bazie znanych kuchennych produktów. Są też m.in. warsztaty inżynierii genetycznej, obserwacja gwiazd oraz warsztaty biosekcji, podczas których prowadzone są doświadczenia na świńskim sercu. W programie jest też pokaz laserów. Wszyscy podkreślali, że to świetny sposób spędzenia sobotniego wieczoru.
Żeby skorzystać z proponowanych atrakcji trzeba było uzbroić się w cierpliwość, duże zainteresowanie sprawiło, że w wielu miejscach ustawiały się kolejki, głównie przed pracowniami, w których odbywały się warsztaty.
Z kolei w kieleckim Geoparku można zwiedzać Galerię Ziemi, wraz z kapsułą 5D, „Podróż do wnętrza Ziemi” oraz wirtualną jaskinią – Cholesiową Jamą.
Nowym miejscem, które było otwarte dla chętnych, to Sąd Okręgowy w Kielcach. Osoby, które zdecydowały się na odwiedziny tego miejsca, mogły zobaczyć jak wygląda pokój dla konwojowanych – tak zwany „dołek”, a także wziąć udział w symulowanych rozprawach karnych i cywilnych.
Ciekawy program na czas trwania wydarzenia zorganizował Instytut Pamięci Narodowej. W „Przystanku Historia” przygotowano dla zwiedzających różne gry i puzzle o tematyce historycznej, a także wystawy między innymi o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim.
Kolejnym miejscem było Muzeum Historii Kielc. Kielczanie mogli w tym miejscu poznać bliżej historię Bronisława Piłsudskiego – brata znanego Marszałka, a także zapoznać się z innymi wystawami, na których między innymi można było zobaczyć legendarne motory SHL.
Atrakcje na wesoło i z żartem dla dorosłych, choć przede wszystkim dla dzieci, przygotowało Muzeum Zabawy i Zabawek. W tym roku rodziny mogły nauczyć się chodzenia na szczudłach, a także zapoznać się z dawnymi postaciami z bajek, na przykład takimi jak Bolek i Lolek.
7 instytucji zaangażowało się w przygotowanie gry miejskiej dla kielczan. Jej przewodnim hasłem są kształty, którymi muzealnicy często posługują się, by opisać jakiś przedmiot. W każdej instytucji, która bierze udział w grze trzeba odnaleźć zagadkę i wpisać na kartę związany z nią kształt. Jest to duże wyzwanie, bo w krótkim czasie trzeba odwiedzić jak najwięcej instytucji, by mieć szansę na wygraną.
Karty do gry są dostępne w siedzibach organizatorów oraz na ich stronach internetowych.
Również kilka sandomierskich instytucji kultury włączyło się w Noc Muzeów. Najwięcej atrakcji przygotowały Muzeum Okręgowe i Diecezjalne. Na dziedzińcu Zamku Królewskiego gości powitał kwartet saksofonowy z Sandomierza, który zagrał znane standardy muzyki jazzowej i rozrywkowej. Dyrektor instytucji Dominik Abłamowicz zaprosił na otwarcie nowych wystaw. Jedna z nich dotyczy historii obuwia od czasów średniowiecza, druga, to wystawa fotografii płazów i gadów.
Nie lada gratką dla miłośników historii Sandomierza jest prezentacja siedemnastowiecznego sztychu Jacoba Hoefnagela przedstawiającego widok na gotycko- renesansowy Sandomierz. Jest to najstarszy ze znanych wizerunków miasta. Tylko z okazji Nocy Muzeów jeszcze w niedzielę można oglądać kolorową wersję tego miedziorytu. Na co dzień wystawiona jest czarno- biała. Jak poinformowała kustosz Muzeum Okręgowego Bożena Wódz – na sztychu widać unikatowe ujęcie sandomierskiego zamku ze skrzydłem południowym, które dziś nie istnieje, ponieważ wysadzili go Szwedzi.
Noc Muzeów w Zamku Królewskim zwieńczy koncert Magdy Umer. Program podoba się zwiedzającym. Turyści z Poznania powiedzieli nam, że takie inicjatywy mobilizują do tego, żeby zobaczyć coś więcej, niż tylko dany obiekt z zewnątrz, są okazją do pogłębienia wiedzy nt. naszego dziedzictwa kulturowego.
W Muzeum Diecezjalnym z okazji Nocy Muzeów prezentowane są projekty i oryginalne pocztówki Sandomierza z 1913 roku. Część kolekcji pochodzi od burmistrza Marka Bronkowskiego. Oprócz tego zorganizowano wystawę siedemnastowiecznych rycin Samuela Pufendorfa, przedstawiających Sandomierz i okolice w czasie wojny szwedzko- polskiej.
Na wystawy zaprosiły także: Galeria Optymizmu i Galeria Otwarta, Biuro Wystaw Artystycznych, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. Można było też wejść na taras widokowy na Bramie Opatowskiej.
Około 400 osób odwiedziło Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Na zwiedzanie zabytkowych wnętrz oraz ekspozycji zegarów słonecznych w ramach Europejskiej Nocy Muzeów czekała bardzo długa kolejka. Dlatego, aby sprostać zadaniu i oczekiwaniom zwiedzających do oprowadzania oprócz dyrektora Jana Przypkowskiego włączył się również personel muzeum. Osoby, z którymi rozmawialiśmy podkreślały, że to bardzo dobra inicjatywa i żal byłoby z niej nie skorzystać, ponieważ muzeum to jedno z najważniejszych miejsc w mieście. W oczekiwaniu na wejście do wnętrz muzealnych zwiedzający mieli okazję zobaczyć „Ogród czasu” w nocnej odsłonie, oświetlony kolorowymi lampkami.
Bardzo duża frekwencja odwiedzających zaskoczyła również samą dyrekcję muzeum im. Przypkowskich. Rafał Zaczkowski, zastępca dyrektora ds. naukowo-technicznych nie krył swojego zadowolenia z tak dużej liczby odwiedzających placówkę w tą wyjątkowa noc. Jak poinformował to pierwsza tak naprawdę prawdziwa Noc w Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie, ale na pewno nie ostatnia.
Oprócz zwiedzania zabytkowych wnętrz muzealnych, ekspozycji zegarów słonecznych oraz możliwości zobaczenia „Ogrodu czasu” w nocnym oświetleniu, dla zwiedzających przygotowany został wykład dotyczący „Magii zegarów księżycowych” wraz z prezentacją zegarów gwiazdowych i księżycowych.
Noc Muzeów jest organizowana z okazji Dnia Muzealnika, który przypada 18 maja.