Baseny wodne z przepływającą wodą – to jedna z atrakcji „Ogrodu czasu”, który znajduje się przy Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. Wszystko to zostało przygotowane do tegorocznego sezonu letniego. Napełnianie basenów trwało ponad dwa dni, a woda jest w nich w obiegu zamkniętym – informuje Jan Przypkowski – dyrektor jędrzejowskiej instytucji. – Swoje lata świetności ogród miał w latach 70. ub. wieku. Potem przez lata był zapomniany, aż do 2014 roku, kiedy to został gruntowanie odrestaurowany i teraz szczególnie w okresie wiosenno – letnim jest wizytówką muzeum – powiedział.
Baseny to nie jedyna atrakcja. W 2014 roku odrestaurowano również cały mur okalający ogród, na którym umieszczono znaki zodiaków, symbole żywiołów i planet. Odnowiono także zabytkową altanę krytą gontem, gdzie teraz znajduje się ekspozycja poświęcona rybactwu.
Ponadto w ogrodzie zamontowano 11 zegarów słonecznych na podstawie koncepcji lapidarium, którą opracował Tadeusz Przypkowski – informuje Rafał Zaczkowski, zastępca dyrektora muzeum ds. naukowo- technicznych. Najcenniejszym z zegarów jest ten z kolekcji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który wykonany został w 1777 roku. W ogrodzie również nieprzypadkowa jest roślinność. Jak informuje Jolanta Putowska – ogrodniczka, w większości są to zioła, teraz nasadzona jest m.in. melisa, rozmaryn, mięta, lubczyk oraz lawenda i wiesiołek.
„Ogród czasu” w odsłonie nocnej będzie można zobaczyć już w najbliższą sobotę, ponieważ placówka bierze udział w sobotniej Nocy Muzeów. Przypomnijmy, gruntowny remont ogrodu trwał ponad pół roku i w 70 procentach sfinansowany był ze środków pozyskanych przez Lokalną Grupę Rybacką Jędrzejowska Ryba. Inwestycja w sumie kosztowała ponad 800 tysięcy złotych.