Wojskowi z całego kraju ruszyli w teren, śladami Żołnierzy Niezłomnych i Cichociemnych w regionie świętokrzyskim. Uczestnicy „Podróży historyczno-wojskowej” przystąpili dzisiaj do terenowej gry miejskiej, podczas której odwiedzili miejsca związane z dziejami II wojny światowej, oraz podziemia antykomunistycznego.
Marek Jedynak z kieleckiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej podkreśla, że takie działania, są ważne, szczególnie dla wojska, ponieważ pomagają budować etos żołnierza polskiego. Dodatkowo możemy zaprezentować miejsca związane z historią II wojny światowej w Kielcach i regionie.
Przed wyruszeniem w trasę, żołnierze rozwiązywali test przygotowany przez IPN. Uczestnicy musieli się zmierzyć z zagadnieniami dotyczącymi Armii Krajowej, oddziałów dywersyjnych i podziemia antykomunistycznego. W sprawdzianie pojawiło się między innymi pytanie o jedyną kobietę wśród „Cichociemnych”- generał Elżbietę Zawacką oraz datę śmierci ostatniego z wyklętych- Józefa Franczaka „Lalka”.
Podczas gry terenowej w Kielcach, wojskowi musieli odszukać 10 punktów kontrolnych, związanych z żołnierzami wyklętymi i Cichociemnymi. W tym celu odwiedzili Cmentarz Nowy, gdzie jednym z zadań było odnalezienie grobu majora Bolesława Jackiewicza. Byli też na Wzgórzu Zamkowym, budynku dawnego komunistycznego więzienia. Jednym z punktów kontrolnych była też kamienica przy ulicy Paderewskiego, w której mieściła się katownia Urzędu Bezpieczeństwa. Tam uczestnicy musieli poradzić sobie z odczytaniem więziennego grypsu.
Ostatnim punktem gry terenowej był „Przystanek Historia”. Tam żołnierze wysłuchali wykładu Michała Zawiszy na temat poszukiwania miejsc pochówku żołnierzy niezłomnych, w powązkowskiej kwaterze „Ł”.