88 lat temu – 16 maja 1929 roku, w Stanach Zjednoczonych Ameryki wręczono po raz pierwszy statuetkę Oscara. Wszystko zaczęło się dwa lata wcześniej, gdy w 1927 ufundowano nagrodę twórców akademii filmowej. Miała ona na celu połączenie wszystkich środowisk filmowych w USA. Początkowo była to nagroda Akademii. Od ufundowania do wręczenia minęły dwa lata.
Podczas pierwszej ceremonii wręczenia nagród, było obecnych około 250 osób, a trwała zaledwie kwadrans. Zgromadzeni na wydarzeniu przedstawiciele mediów wyszli właściwie przed jej zakończeniem. Pierwsze statuetki powędrowały do Janet Gaynor i Emila Janingsa. Tytuł najlepszego filmu zdobyły „Skrzydła” z Garym Cooperem w jednej z głównych ról. W miarę upływu czasu zmieniła się także ilość kategorii. Początkowo było ich 13, obecnie jest ich już 24.
Pierwsze narady Akademii, były bardzo otwarte. Wyniki znano już o 23.00, informowały o nich rozgłośnie radiowe. Później ten obowiązek przejęła prasa, jednak tylko na pewien czas, gdyż w pewnym momencie gazeta New York Times ogłosiła laureatów na dzień przed galą. Po tym incydencie zaczęto wprowadzać procedury, które mają na celu chronić najważniejsze dla Akademii informacje.
Sama nazwa Oscar jest powiązana z legendą. Jedna z nich głosi, że po raz pierwszy tego imienia, odnosząc się do statuetki, użyła bibliotekarka Akademii – Margaret Herrick. Miała ona, patrząc na naszkicowaną sylwetkę, stwierdzić, że bardzo przypomina jej wujka Oscara. Następnie nazwę podchwycił dziennikarz, który w swojej korespondencji nazywał w ten sposób nagrodę. Dopiero od 1939 roku, figurka jest oficjalnie nazywana Oscarem.
Rober Wieczorek z Kieleckiego centrum Kultury, podkreśla, że Oscary to nie tylko legendy. Podczas wręczenia nagród, nie rzadko wynikały skandale. W jednym z nich brali udział Marlon Brando i Al Pacino, grających w produkcji „Ojciec chrzestny”- dodaje.
Gale oscarowe były również dwukrotnie przekładane. Pierwszy raz miało to miejsce po morderstwie Martina Lutera Kinga, natomiast w drugim przypadku, zmieniono termin gdy nastąpił zamach na Prezydenta USA – Johna F. Kennedy’go. Początkowo nagroda nie miała takiego znaczenie w świecie filmowym,jak obecnie. Jej prestiż wzrósł dopiero gdy telewizja zaczęła nabierać coraz większego znaczenia, a przemysł filmowy szukał nowych możliwości promowania swoich filmów. Obecnie Oscary uważane są za najważniejsze nagrody branży filmowej.