Uchwały Rad Gmin oraz zbieranie podpisów, popierających budowę drogi S74, to najważniejsze ustalenia samorządowców podczas spotkania, które odbyło się w kieleckim starostwie. W najbliższym czasie takie propozycje trafią do wszystkich samorządów województwa świętokrzyskiego, bo budowa drogi jest ważna dla całego regionu.
Stosowne uchwały mają zostać podjęte do końca czerwca. Podobnie jak zbiórka podpisów. Takie propozycje będą wysłane również do województw: łódzkiego i podkarpackiego, przez które przebiega trasa nr 74.
Zbigniew Meducki zastępca wójta Łagowa stwierdził, że najwyższy czas, aby mieszkańcy również zaangażowali się w akcję budowy drogi. Chodzi o to, aby głos społeczny został zauważony przez rządzących – dodał.
Z kolei Maciej Lubecki zastępca wójta Mniowa zaproponował, aby mieszkańcy, którzy nie mogą inwestować na swoich nieruchomościach w związku z planami budowy drogi, skierowali sprawy do sądu. – Gdyby był taki wyrok, to na jego podstawie można byłoby dochodzić swoich praw. Okazuje się bowiem, że w planach zagospodarowania przestrzennego ujęte są węzły, czy drogi, które nie powstaną, a tereny cały czas są blokowane. Stąd apel, aby jak najszybciej uzyskać decyzje środowiskowe i ustalić korytarz przebiegu drogi. Wtedy gminy będą mogły zaktualizować plany zagospodarowania przestrzennego, uwolnić część terenów i tym samym wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców – wyjaśnia Maciej Lubecki.
Halina Kołodziej z Woli Jachowej podkreśliła, że od 40 lat nie może inwestować na swoich działkach. Z tego powodu nie podejmuje również prac remontowych. W tej chwili jej dom wymaga już kapitalnego remontu. Nie może też przekształcić działek rolnych na budowlane. Ten sam problem dotyczy kilkudziesięciu mieszkańców Woli Jachowej, ale w podobnej sytuacji są mieszkańcy innych gmin, przez które ma przebiegać droga ekspresowa.
Krzysztof Strzelczyk dyrektor kieleckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował, że budowa drogi S74 była ujęta we wszystkich dotychczasowych programach. Teraz również jej realizacja jest zapisana do 2020 roku z możliwością przedłużenia do 2025. Poinformował również, że jest decyzja środowiskowa dla odcinka od granicy z województwem łódzkim do Mniowa. Do końca lipca Generalna Dyrekcja powinna otrzymać taką decyzję na kolejny fragment, do Kielc.
W trakcie procedowania jest również odcinek przebiegający przez miasto. Aktualizowana jest prognoza ruchu. Dyrektor dodał, że w tym przypadku ułatwieniem jest to, że w jednym postępowaniu rozpatrywana będzie decyzja środowiskowa i koncepcja programowa.
20. czerwca ma być gotowa decyzja środowiskowa dla fragmentu Cedzyna – Łagów. Podobnie w przypadku odcinka Łagów – Jałowęsy. Dla obwodnicy Opatowa wykonawca ma opracować do 2018 roku m.in. warianty przebiegu, raport oddziaływania na środowisko, uzyskać decyzję środowiskową i wykonać koncepcję wybranego wariantu.
Przybliżona długość trasy S74 na terenie województwa świętokrzyskiego, to około 140 kilometrów.
W spotkaniu nie uczestniczyli parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości. Pomoc, m.in., w zbieraniu podpisów zapowiedzieli Marzena Okła-Drewnowicz, Artur Gierada oraz Piotr „Liroy” Marzec.