Marek Kwitek, poseł Prawa i Sprawiedliwości ocenia, że zmiana w finansowaniu Ochotniczych Straży Pożarnych wpłynie pozytywnie na ich funkcjonowanie, a także przyczyni się do większej kontroli nad wykorzystaniem funduszy państwowych.
Do tej pory 10 proc. kwot uzyskanych z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia od ognia, firmy przekazywały na ochronę przeciwpożarową. Fundusze były dzielone – w połowie trafiały do Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej, a w połowie do Zarządu Głównego Ochotniczych Straży Pożarnych RP.
Po nowelizacji cała kwota trafi do komendanta głównego państwowej straży, który zdecyduje o przekazaniu pieniędzy dalej. Nie zmieni się jednak podział środków – wciąż 50% będzie musiało trafić do PSP, druga połowa do Ochotniczych Straży Pożarnych.
Parlamentarzysta odniósł się tym samym do wypowiedzi Waldemara Pawlaka, prezesa zarządu głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, który stwierdził, że to Związek powinien decydować o swojej części funduszy.
– Waldemar Pawlak nie broni interesu Ochotniczych Straży Pożarnych, ale własnego i Polskiego Stronnictwa Ludowego, dla którego OSP jest ostatnim bastionem. Finansowanie pozostanie niezmienione – stwierdził Marek Kwitek
Poseł dodał, że potrzeby wciąż będą zgłaszać komendanci jednostek. Następnie wnioski będą składane do komendy powiatowej i dalej do wojewódzkiej, a ta przekaże dokumenty to Komendy Głównej.
Zdaniem parlamentarzysty PiS- dzięki tym zmianom, inwestycje będą racjonalne i dostosowane do potrzeb. Nie będzie dochodziło do sytuacji, kiedy jedna remiza jest dobrze wyposażona, ale sprzęt nie jest wykorzystywany, inna natomiast stoi pusta, a potrzeby są duże.
Marek Kwitek stwierdził ponadto, że w najbliższych latach zwiększy się finansowanie dla OSP. W 2015 roku na funkcjonowanie ochotniczych straży było przeznaczonych 109 mln złotych. Teraz budżet został zwiększony do 124 mln. W programie modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020 dla OSP zarezerwowanych jest 500 mln złotych. Środki mają być przeznaczone na doposażenie jednostek i szkolenia strażaków.
W województwie świętokrzyskim funkcjonują obecnie 872 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych, które zrzeszają ponad 28 tysięcy strażaków i działaczy związku.