Turyści odwiedzający nasz region mogą zajrzeć do Opactwa Cystersów w Wąchocku. Ta perła architektury romańskiej pochodząca z 1179 roku to miejsce, gdzie można uczestniczyć w życiu codziennym wspólnoty zakonnej. Razem z braćmi modląc się, wykonując prace w ogrodzie i spożywając posiłki, można żyć zgodnie z regułą „ora et labora”- powiedział opat Cystersów ojciec Eugeniusz Augustyn.
Goście mogą na modlitwę wstąpić do przylegającej świątyni, zwiedzić dormitorium, kapitularz, fraternię i krużganki. W Lapidarium można zobaczyć jakimi pracami w ciągu wieków zajmowali się Cystersi. Jak podkreśla opat, szczególne miejsce dostępne od niedawna dla turystów to pałac z częścią noclegową i gastronomiczną oraz ogrodem zakonnym.
W zespole klasztornym funkcjonują także stałe wystawy dokumentujące dzieje niepodległościowe narodu polskiego oraz cenne rękopisy Królów Polskich.
Przybywający tu miłośnicy architektury sakralnej podziwiać mogą: późnoromański kościół klasztorny, zbudowany na planie krzyża łacińskiego z dwubarwnych ciosów kamiennych, klasztor z doskonale zachowanymi romańskimi wnętrzami, z przepięknym kapitularzem stanowiącym wyjątkowej wartości arcydzieło cystersów w Polsce.
W krużgankach znajduje się krypta grobowa mjr. Jana Piwnika „Ponurego” – legendarnego dowódcy Świętokrzyskich Zgrupowań AK, a w budynku klasztornym obok furty mieści się Muzeum O. Cystersów powstałe w oparciu o unikalną kolekcję pamiątek z okresu powstań narodowych, zgromadzonych przez ks. ppłk Walentego Ślusarczyka. Zespół Opactwa Cystersów w Wąchocku jest jednym z najważniejszych obiektów europejskich szlaków kulturowych – Szlaku Cysterskiego i Romańskiego.