„Świat wirtualny dzieci i młodzieży, a zjawisko cyberprzemocy” – to hasło konferencji, którą zorganizowano w Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Łukasz Maj ze Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty zaznaczył, że podstawowym celem spotkania jest uświadamianie nie tylko młodym ludziom, jakie zagrożenia są związane z Internetem. Dlatego w 371 szkołach województwa świętokrzyskiego przeprowadzono ankietę, w której pytano m.in. z jakimi problemami związanymi z Internetem spotykają się nauczyciele, jak dużo czasu uczniowie spędzają przed komputerem, oraz czy pedagodzy szkolą się w zakresie cyberprzemocy. Wyniki pokazały, że problem jest i stąd m.in. pomysł zorganizowania konferencji.
Inspektor Artur Bielecki zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Kielcach zwrócił uwagę, że młodym ludziom wydaje się, że Internet jest swego rodzaju wirtualnym życiem, które nas nie dotyczy. Okazuje się jednak, że może nieść ze sobą wiele niebezpieczeństw. Dlatego tak ważna jest profilaktyka i uświadamianie młodzieży o tych zagrożeniach. Policjanci organizują takie spotkania m.in. w szkołach. Inspektor dodał, że w województwie świętokrzyskim skala cyberprzestępstw jest na razie niewielka. Funkcjonariusze starają się przede wszystkim podejmować działania prewencyjne, które mają temu zapobiegać.
Jolanta Massalska pedagog, mediator i terapeuta zaznaczyła, że cyberprzemoc jest już zjawiskiem powszechnym. Młodzi ludzie nie umieją kontrolować swojej obecności w Internecie, szczególnie na forach społecznościowych. Największe problemy mają gimnazjaliści. Młodzi ludzie zbyt szeroko pokazują swoją strefę intymną, a potem nie mogą sobie poradzić z negatywnymi informacjami, które otrzymują. Jolanta Massalska dodała, że z rozmów, które prowadzi z młodzieżą wynika, że w szkole wciąż zbyt mało mówi się o zagrożeniach, jakie niesie za sobą Internet.
W konferencji uczestniczyli m.in. przedstawiciele policji, nauczyciele, dyrektorzy szkół, pedagodzy i terapeuci. Towarzyszyła jej także wystawa prac plastycznych dotycząca cyberprzemocy.