„Wołyń – trudne pytania” – to kolejne spotkanie w cyklu „Kłopoty z historią”, które dziś o godzinie 17.00 odbędzie się w Kielcach. Gośćmi Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” będą Ewa Siemaszko, badaczka ludobójstwa dokonanego na wołyńskich Polakach oraz prof. dr hab. Grzegorz Motyka specjalizujący się m.in. w tematyce polskiego ruchu oporu w okresie II wojny światowej i stosunkach polsko-ukraińskich.
Prelekcja będzie dotyczyć polsko-ukraińskiego konfliktu, który w latach 40. ubiegłego stulecia toczył się krwawo na Wołyniu i w Galicji Wschodniej między współobywatelami jednego państwa II Rzeczypospolitej.
Na Wołyniu ukraińscy nacjonaliści przy aktywnym wsparciu miejscowej ludności ukraińskiej dokonali ludobójstwa na mniejszości polskiej byłego województwa wołyńskiego. Ofiarami mordów, których kulminacja nastąpiła w lecie 1943, byli Polacy, w dużo mniejszej skali Rosjanie, Ukraińcy, Żydzi, Ormianie, Czesi i przedstawiciele innych narodowości zamieszkujących Wołyń. Nie jest znana dokładna liczba ofiar. Historycy szacują, że zginęło ok. 50-60 tysięcy Polaków i w odwecie 2-3 tysiące Ukraińców.
Analogiczne ludobójstwo zostało przeprowadzone przez oddziały UPA na terenie Małopolski Wschodniej w pierwszej połowie 1944 roku.
„Kłopoty z historią” to cykl, w którym podejmowane są zagadnienia dotyczące najnowszej historii Polski, nierzadko kwestii spornych i skomplikowanych.