Rozpoczął się czas aktywności kleszczy. Jak informuje Anna Stańczak, zastępca wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Kielcach, musimy bardzo uważać na te pajęczaki. Możemy je spotkać nie tylko w lesie, ale również w parku, na łące czy trawniku przed domem.
Jak dodaje, przed kleszczami możemy się zabezpieczyć przede wszystkim odpowiednim ubiorem. W trakcie wycieczek musimy mieć na sobie długie spodnie i koszulkę, szczelne obuwie oraz nakrycie głowy.
Kleszcze najczęściej wbijają się w nasze ciało pod kolanami, biustem, w zgięciu łokcia lub za uchem. Atakują zwykle rano lub w godzinach wieczornych.
Powodują różne choroby, między innymi kleszczowe zapalenie opon mózgowych. W tym roku zachorowało na nie w Polsce osiem osób. Przeciwko zapaleniu można się zaszczepić. Szczepionka jest dostępna w większości aptek.
Natomiast jak informuje Anna Stańczak, w naszym województwie stale rośnie liczba zachorowań na boreliozę. W 2015 roku było to około dwustu pięćdziesięciu przypadków, natomiast w ubiegłym roku ta liczba wzrosła do niemal czterystu. Pierwszymi objawami choroby jest zaczerwienieniem na skórze tzw. rumień, a także gorączka lub dreszcze. Choroba nieleczona może przejść w kolejne fazy. Ich objawami są bóle mięśni czy problemy neurologiczne.
Pajęczaki są aktywne od marca, aż do listopada. Przeciwko kleszczom powinniśmy zabezpieczyć również nasze domowe zwierzęta.