W kieleckim BWA można oglądać wystawy trójki artystów tworzących w nurcie eko-sztuki, którzy inspiracje do swoich dzieł czerpią z materiałów odnajdywanych w przyrodzie. Można zobaczyć instalację Stanisława Maszlanko, wykonaną z trawy połączonej naturalnym pszczelim woskiem, elementy przestrzenne stworzone przez Stanisława Dziubaka z wikliny, oraz grafiki w technice linorytu Anety Pliszki.
Pomimo, że artyści tworzą w innych technikach plastycznych łączy ich natura, z której nie tylko czerpią inspirację, ale razem z nią współtworzą swoje dzieła. Można to zauważyć w rzeźbach z wikliny Stanisława Dziubaka, które wystawione w przestrzeniach zewnętrznych reagują na warunki atmosferyczne, w konsekwencji ulegając rozkładowi. Stąd też tytuł wystawy „SZTUKA NATURALNIE!”, który odnosi się do harmonii, cyklu występujących w naturze narodzin, życia, śmierci.
Dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Kielcach – Stanisława Zacharko-Łagowska, podkreśla wyjątkowość ekspozycji. – Nie tylko wpływa na to oryginalność prac, ale przede wszystkim rodzaj wykorzystywanych materiałów i sposób ich pozyskiwania. Materiały do rzeźb czy instalacji są otrzymywane między innymi z wikliny. Tę materię można zdobyć bez inwazyjnych metod pozyskiwania, co nie jest możliwe w przypadku kamieni, metalu czy drewna.
Jeden z artystów – Stanisław Maszlanko, dodaje, że oprócz spójności z naturą, to również dzieła skłaniające do przemyśleń. W swoich konstrukcjach zastawia różne zasadzki na emocje oglądających, wprowadzając ich w wytworzoną w instalacji, przestrzeń psychologiczną.
„NATURALNIE SZTUKA!”, jest okazją do zobaczenia niepowtarzalnych dzieł. Niektóre z nich zostały stworzone specjalnie dla kieleckiego BWA i z myślą o tej przestrzeni wystawienniczej. Obejrzenie ich w innych galeriach nie jest możliwe.
Wystawę można oglądać do 28 maja.