Bieg na 1791 metrów rozpocznie kieleckie uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uczestnicy wystartują o godzinie 10.00 z Placu Konstytucji – meta znajduje się w Parku Miejskim. Bieg organizowany jest w formie happeningu. Każdy uczestnik otrzyma pamiątkowy kotylion, a najlepsi zawodnicy – puchary.
Potem o 11.00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie msza święta w intencji Ojczyzny. Następnie uczestnicy przemaszerują ulicami Dużą, Sienkiewicza przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim. Tam odbędzie się oficjalna część uroczystości: podniesienie flagi państwowej, odegranie hymnu. przemówienie wojewody a także wręczenie historycznego umundurowania Kieleckiemu Szwadronowi Kawalerii.
To tradycja Majowego Święta- Prezydent Kielc- honoruje służbę kieleckich ułanów na rzecz miasta, fundując elementy wyposażenia, umundurowania lub uzbrojenia. Dotychczas były to mudury, szable, lance, repliki karabinków czy wyposażenie sygnalistów. Na zakończenie odbędzie się apel poległych i salwa honorowa.
Potem w parku przewidziano piknik historyczny. Jak informuje Robert Mazur z Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii, do Kielc przyjadą grupy rekonstrukcyjne, które odtwarzają różne epoki z historii Polski, od wczesnego średniowiecza do Powstania Kościuszkowskiego. Każda przedstawi swój autorski program. Kieleckie uroczystości zakończy o 17.00 „Pieśniobranie” w muszli koncertowej.
Program:
Program obchodów – Kielce, 3 maja 2017:
11.00: Msza Święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Katedralnej.
12.15: przemarsz uczestników przed pomnik Stanisława Staszica w Parku Miejskim (ulicami: Dużą, Sienkiewicza, Staszica).
12.40: artystyczna część uroczystości.
12.50: początek uroczystości przed pomnikiem Stanisława Staszica:
– podniesienie Flagi Państwowej,
– Hymn Narodowy,
– przemówienie okolicznościowe Wojewody Świętokrzyskiego,
– wręczenie sprzętu kawaleryjskiego Kieleckiemu Ochotniczemu Szwadronowi Kawalerii,
– apel pamięci,
– salwa honorowa,
– ceremonia złożenia wieńca od społeczeństwa,
– pieśń reprezentacyjna Wojska Polskiego.
13.40: piknik historyczny „Vivat 3 Maja!” w Parku Miejskim.
17.00: koncert majowy „Gałązka rozmarynu” (muszla koncertowa w Parku Miejskim).
Inicjatywy towarzyszące obchodom Święta Konstytucji:
3 maja – Bieg Konstytucji 3 Maja (godz. 10.00 – Park Miejski w Kielcach).
8 maja – Turniej Piątek Piłkarskich Konstytucji 3 Maja o Puchar Wojewody Świętokrzyskiego.
Busko – Zdrój:
Uroczystości 3-majowe w Busku-Zdroju rozpocznie msza święta w intencji Ojczyzny w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP o godzinie 9.30.
Następnie uczestnicy wydarzenia wraz z orkiestrą dętą, działającą przy buskim Centrum Kultury przemaszerują ulicami miasta i złożą wiązanki kwiatów na placu przy Galerii BWA – na płycie Marszałka Józefa Piłsudskiego, pod pomnikiem Męczeństwa, pod pomnikiem Żołnierzy Batalionów Chłopskich oraz na placu pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.
Uroczystości zakończy wystąpienie okolicznościowe burmistrza Waldemara Sikory oraz prezentacje utworów muzycznych w wykonaniu orkiestry dętej.
O godz. 15.00 Salonowa Orkiestra Zdrojowa da Koncert Muzyki Polskiej w buskim Centrum Kultury.
Ćmielów:
Z kolei w Ćmielowie uroczystości rozpoczną się o godzinie 9.00 w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie uczestnicy przejdą na rynek. Tam, w parku miejskim, złożą kwiaty pod Pomnikiem Bojowników o Niepodległość. Wydarzenie zwieńczy część artystyczna w wykonaniu uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum w Brzóstowej.
Jędrzejów:
O godz. 9.00 Mszą Świętą w Kościele Świętej Trójcy w Jędrzejowie z udziałem pocztów sztandarowych, Jędrzejowskiego Chóru Miejskiego oraz Młodzieżowej Orkiestry Dętej rozpoczną się uroczystości z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Około godz. 10.00 zaplanowane zostały uroczystości przed pomnikiem Bohaterów Ziemi Jędrzejowskiej. Później na wszystkich będzie czekała grochówka. Natomiast o godz. 15.00 rozpocznie się „Rodzinna Majówka nad jędrzejowskim zalewem”. Podczas imprezy wystąpią: dzieci i młodzież z jędrzejowskich szkół, zespół taneczny „EKS – TREMUM” z jędrzejowskiego Centrum Kultury, soliści STFiT oraz zespół Koła Gospodyń Wiejskich „Ignacowianki’’. Na zakończenie zaplanowano występ zespołu „Kredens”.
Kazimierza Wielka:
W Kazimierzy Wielkiej obchody 3 Maja rozpocznie o godzinie 12:00 msza święta w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego. Następnie uczestnicy przejdą pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie delegacje samorządu, instytucji, szkół i mieszkańców złożą kwiaty. Po wystąpieniach okolicznościowych, kazimierzanie udadzą się do tamtejszego Ośrodka Kultury, gdzie uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kamieńczycach zaprezentują program artystyczny „Opowiedz nam, moja Ojczyzno”.
Kunów:
Rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja upamiętnią także władze i mieszkańcy gminy Kunów. Uroczystości połączone zostaną z obchodami Dnia Strażaka. O 8.30 rozpocznie się zbiórka jednostek OSP przed remizą w Kunowie. Po złożeniu kwiatów przed pomnikiem Ku Czci Poległych strażakom zostaną wręczone odznaczenia. Na godzinę 10.00 zaplanowano mszę świętą.
Opatów:
W Opatowie uroczystości rozpoczną się mszą świętą o godzinie 12.00 w kolegiacie pw. św. Marcina. Następnie uczestnicy tradycyjnie przejdą na rynek pod pomnik majora Ludwika „Topora” Zwierzdowskiego, gdzie złożą kwiaty i wysłuchają okolicznościowych przemówień.
Ostrowiec:
Obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja w Ostrowcu Świętokrzyskim rozpoczną się o 10.30 mszą świętą w kościele pod wezwaniem św. Michała Archanioła. Później zaplanowano przejście pocztów sztandarowych na rynek.
Tam, po przemówieniach okolicznościowych, nastąpi złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pomordowanych mieszkańców Ostrowca. Następnie odbędzie się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Orkiestry Dętej Państwowej Szkoły Muzycznej.
Sandomierz:
W Sandomierzu obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja rozpoczną się o godzinie 10.30 msza świętą w intencji ojczyzny w Bazylice Katedralnej. Stąd zebrani przejdą w towarzystwie orkiestry dętej przed tablicę pamiątkową znajdującą się na ścianie Ratusza. Po hymnie państwowym odmówiona będzie modlitwa za twórców Konstytucji 3 Maja oraz za poległych w obronie kraju. Przemówienie okolicznościowe wygłosi starosta sandomierski Stanisław Masternak i burmistrz Marek Bronkowski.
W uroczystościach wezmą udział liczne delegacje organizacji i stowarzyszeń dzieci i młodzieży szkolna, przedstawiciele poszczególnych zakładów pracy i wiele innych.
Na zakończenie delegacje złożą wieńce, odegrana zostanie Rota, po czym Sandomierska Orkiestra Dęta wystąpi z wiązanką polskich pieśni patriotycznych.
Starachowice:
Starachowickie obchody rocznicy uchwalenia konstytucji 3 Maja rozpocznie o godzinie 9.00 koncert pieśni patriotycznej w wykonaniu zespołu „Patrol” w kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach przy ulicy Radomskiej.
O godzinie 9:45 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem pocztów sztandarowych, władz miasta, powiatu i parlamentarzystów ziemi świętokrzyskiej.
Następnie o godzinie 11.00 uczestnicy przemaszerują pod Pomnik Niepodległości, gdzie zostaną wygłoszone okolicznościowe przemówienia.
Wiśniowa:
W Wiśniowej w gminie Staszów, gdzie znajduje się serce Hugona Kołłątaja- twórcy Konstytucji 3 Maja, obchody rozpoczną się o godzinie 8.00 mszą świętą w miejscowym kościele.
Po nabożeństwie przedstawiciele miasta i różnych organizacji i instytucji oraz zaproszeni goście złożą kwiaty przed tablicą z sercem Kołłątaja.
Dalsze uroczystości odbywać się będą w Staszowie. Poczty sztandarowe, delegacje zakładów pracy, jednostek straży pożarnych, młodzieży szkolnej spotkają się w Parku Adama Bienia, po czym kolumna przejdzie przed pomnik Tadeusza Kościuszki na Runku. Przemarszowi towarzyszyć będzie orkiestra dęta.
Po przemówieniach okolicznościowych złożone będą kwiaty przed pomnikiem.
O godzinie 12.15 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Staszowie odbędzie się uroczysta msza za Ojczyznę. Z kolei o 15.oo przy pałacu Kołłątajów w Wiśniowej rozpocznie się piknik rodzinny. Z programem artystycznym wystąpią dzieci z tamtejszej szkoły podstawowej i przedszkola.