707. rocznicę urodzin króla Kazimierza Wielkiego świętowali mieszkańcy Stopnicy. Tamtejszy Zamek Królewski, ufundowany przez monarchę w 1350 roku, wypełnił się muzyką, tańcem oraz zapachami regionalnych i staropolskich potraw.
– Miało być dostojnie i z przepychem, tak jakby życzył sobie tego zapewne szacowny solenizant – powiedziała Wioletta Ciećko, dyrektor stopnickiego Centrum Kultury.
Jak tłumaczy, świętowanie urodzin króla Kazimierza Wielkiego w miejscowości jest już tradycją. Jej celem ma być pielęgnowanie pamięci o zasługach jakie ostatni z Piastów dla Stopnicy poczynił.
– Kazimierz Wielki był miłośnikiem stopnickiej ziemi. Oprócz Zamku Królewskiego, w którym mieści się obecnie siedziba Centrum Kultury ufundował również okazały kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła – przypomina Wioletta Ciećko. Za czasów króla Kazimierza Wielkiego Stopnica bardzo prężnie się rozwijała, stając się ważnym ośrodkiem nie tylko kulturalnym, ale również gospodarczym – dodaje.
Dyrektor stopnickiego Centrum Kultury mówi, że jedną z głównych atrakcji tegorocznej uroczystości był konkurs kulinarny „Kasza na sto sposobów”, który miał ukazać rolnicze bogactwo i tradycję regionu.
– Rolnicy wydobywają z ziemi prawdziwe skarby, które następnie przetwarzają w swoich domach w pyszne i oryginalne potrawy. Te najlepiej potrafią przyrządzić gospodynie ze Stopnicy, które mieszkają w pobliżu królewskiego Zamku i nad którymi czuwa sam król Kazimierz – przekonuje Wioletta Ciećko.
A jak przygotować kawę po królewsku? To prezentowali uczniowie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym. Jak wyjaśnia Sławomir Sztaba, nauczyciel przedmiotów zawodowych, kawę na ziemie polskie sprowadził król Jan III Sobieski spod Wiednia.
– Kawa nie od razu przypadła do gustu Polakom. By uatrakcyjnić jej smak postanowiono dodać do niej żółtka utarte z cukrem oraz kilka kropel również słodkiego alkoholu. Taką wersję kawy pijali nasi przodkowie – tłumaczy Sławomir Sztaba.
Jak dodaje, kawę nie parzono, lecz gotowano, a po podaniu w naczyniu na wierzch dodawano mieszankę żółtek ze słodkimi dodatkami.
Uczennica klasy II placówki w Sichowie Dużym, Katarzyna Jur, wyjaśnia, że na urodzinowym, królewskim stole nie mogło zabraknąć tradycyjnych, staropolskich potraw. Wśród nich pojawiły się m.in. kotlety gryczane, karkówka w sosie własnym, pasztet z soczewicy z wędzonym boczkiem na ostro, placek gryczany, piernik staropolski czy podpłomyki, a do popicia zakwas z czerwonych buraków.
– Przepisy na te potrawy były przekazywane w naszych rodzinach z pokolenia na pokolenie – podkreśla Katarzyna Jur.
Urodziny króla uświetniły również pokazy tańca dworskiego, zaprezentowane przez uczniów stopnickich szkół, a także koncerty tamtejszej orkiestry dętej i pań ze stowarzyszenia „Kępianki”, które dla króla przygotowały specjalny repertuar muzyczny. Organizatorem uroczystości było stopnickie Centrum Kultury i tamtejsza Gminna Biblioteka Publiczna.