Wierni z ponad dwudziestu parafii diecezji kieleckiej wzięli udział w 4. Diecezjalnej Pielgrzymce do Sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie, zwanego „polską Jerozolimą”. Wydarzenie pod hasłem „Odkryjmy na nowo oblicze Chrystusa” miało umocnić wiarę i pozwolić na nowo odkryć oblicze zmartwychwstałego Chrystusa - mówi proboszcz miechowskiego sanktuarium ks. Mirosław Kaczmarczyk.
Jak dodaje, wierni mieli okazję pochylić się przed pustym Grobem Chrystusa oraz zgłębić tajemnicę Chrystusowego wizerunku modląc się przed tamtejszymi kopiami Całunu Turyńskiego i chusty z Manopello. – Do tego miejsca, w którym wybrzmiewa duch Miechowa przez wieki podążały pokolenia naszych przodków po to, by przy pustym Grobie zaczerpnąć tej wielkiej nadziei jaką niesie ze sobą zmartwychwstanie – przypomina duchowny.
Wierni oprócz modlitwy mieli również okazję zwiedzić sąsiadujące z sanktuarium Muzeum Ziemi Miechowskiej, niegdysiejszej siedziby proboszczów generalnych zakonu bożogrobców. Włodzimierz Barczyński, dyrektor muzeum, tłumaczy, że można w nim podziwiać m.in. bogaty zbiór szat i paramentów liturgicznych. Jak dodaje, grób Pański, będący wierną kopią grobu Chrystusa w Jerozolimie jest najcenniejszym zabytkiem Miechowa.
Kopia grobu Jezusa pochodzi z 1530 roku i zachowała się do dziś w niezmiennej formie w najważniejsze części dolnej. Jest to niewątpliwie duża atrakcja i liturgiczna, i turystyczna, dlatego warto to miejsce zobaczyć - przekonuje dyrektor Muzeum Ziemi Miechowskiej.
Pielgrzymi, którzy przybyli do Miechowa podkreślają, że uczestnictwo w nabożeństwach, procesji uwielbienia wokół bazyliki i we mszy świętej było dla nich dużym przeżyciem duchowym. Dla Pani Marii z parafii św. Wojciecha z Kielc pielgrzymka była również okazją do wspomnień, ponieważ sanktuarium w Miechowie ostatni raz odwiedziła kilkadziesiąt lat temu. Z kolei dla Marcina z miechowskiej scholi parafialnej udział w uroczystościach był nie tylko formą modlitwy, ale również pozwolił zamanifestować swoją radość, która płynie z wiary.
Punktem kulminacyjnym pielgrzymki była uroczysta msza święta sprawowana przez biskupa kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego.