Politechnika Świętokrzyska podpisała umowę z Polską Grupą Zbrojeniową. Dokument przewiduje wspólne prowadzenie prac rozwojowych, związanych z systemami naprowadzania i sterowania obiektami ruchomymi. Współpraca będzie dotyczyć także prac nad wykorzystaniem kompozytów, np. tzw. „pianki metalicznej”.
Jak mówi profesor Zbigniew Koruba, prorektor do spraw badań naukowych i współpracy z przemysłem Politechniki Świętokrzyskiej – umowa zakłada wiele płaszczyzn kooperacji między uczelnią a firmami skupionymi w PGZ.
– W zakresie głównie badań naukowych, prowadzenia wspólnych programów badawczych, które są dofinansowane na przykład z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, czy innych projektów, które przewidują badania technologii obronnych – tłumaczy Zbigniew Koruba.
Jednym z kluczowych założeń podpisanych umów jest tworzenie nowych kierunków, specjalności i studiów dedykowanych potrzebom polskiego przemysłu obronnego i bezpieczeństwa. Dokument zakłada również, że w Kielcach zostanie utworzone Centrum Badań Uzbrojenia Bezzałogowych Obiektów Ruchomych, które będzie stanowić zaplecze dla spółek obronnych skonsolidowanych w Polskiej Grupie Zbrojeniowej. Pomysłodawcą centrum jest profesor Zbigniew Koruba.
– Będziemy chcieli, żeby powstawały u nas nowoczesne laboratoria. Planujemy współpracować z firmą Mesko, z którą też już odrębną umowę mamy podpisaną. Chcemy tworzyć praktyczne technologie na bazie badań, które mamy na razie w formie symulacji komputerowych czy prac teoretycznych – tłumaczy prorektor politechniki.
Umowa między kielecką uczelnią a Polską Grupą Zbrojeniową została zawarta dziś w siedzibie Huty Stalowa Wola S.A., jednej z wiodących spółek Grupy. Oprócz Politechniki Świętokrzyskiej podobne dokumenty podpisali przedstawiciele Politechniki Rzeszowskiej, Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.