Spektakl Teatru Oratorium, zatytułowany „Łagry, Wywózki, Katyń”, w reżyserii Jarosława Witaszczyka zakończy „Tydzień Katyński”, który Kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej, wspólnie z Muzeum Katyńskim zorganizowały w związku z 77. rocznicą mordu sowieckiego na polskich oficerach, żołnierzach i policjantach.
Widowisko mówi o genezie sowieckiej zbrodni. Jest to hołd złożony więźniom łagrów i ofiarom zbrodni katyńskiej. Przedstawienie w warstwie literackiej i wizualnej oparte jest na materiałach faktograficznych. Jego tłem jest specjalnie skomponowana muzyka, grana na żywo oraz wizualizacja stworzona z archiwalnych zdjęć, fragmentów filmów i animacji.
Przedstawienie zostanie wystawione w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym w Kielcach. Początek o godzinie 18.
„Tydzień Katyński”, to nowa forma wspomnienia rocznicy, a przy tym propagowanie ważnej placówki muzealnej. Ważnym elementem jest też zainteresowanie młodzieży historią najnowszą- podkreśla Dorota Koczwańska – Kalita, naczelnik kieleckiej delegatury IPN.
Obchody rozpoczął „Marsz Katyński”, który przeszedł ulicami Kielc. W programie Tygodnia Katyńskiego były również m. in. wykłady i spotkania dyskusyjne skierowane zarówno do młodzieży szkolnej, jak i osób dorosłych, projekcje filmów oraz ekspozycje wystaw, które cieszyły się dużym zainteresowaniem.
W Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” odbył się także „pomost pokoleń”, czyli zapis relacji świadków wydarzeń sprzed 77. lat. Rodziny ofiar zbrodni katyńskiej mogły nagrać swoje wspomnienia oraz przekazać pamiątki po osobach zamordowanych w Katyniu. Wzbogacą one zasoby Muzeum Katyńskiego.