W województwie świętokrzyskim spada liczba zachorowań na ospę wietrzną. W 2016 roku Wojewódzka Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna zanotowała ponad 4200 przypadków zachorowania na ospę wietrzną, a w 2015 roku takich przypadków było ponad 7 tysięcy – informuje Marzena Haponiuk, kierownik nadzoru przeciwepidemicznego w stacji. – Zachorowania na ospę wietrzną występują przez cały rok, jednak z największą częstotliwością pod koniec roku i na wiosnę. Chorują głównie dzieci w wieku od roku do 14 lat - dodaje Marzena Haponiuk.
Barbara Szczepańska, kierownik oddziału neurologiczno-infekcyjnego w Świętokrzyskim Centrum Pediatrii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach przypomina, że szczepionka jest skuteczna, ale tylko w dwóch dawkach.
– Jedna nie wystarczy, dlatego w odstępie przynajmniej sześciu tygodni trzeba się zaszczepić. Wbrew powszechnej opinii, ospa nie jest łagodną chorobą i daje groźne powikłania. Najczęściej u dzieci, które są chore przewlekle, na leczeniu immunosupresyjnym. Bardzo duże ryzyko zgonu występuje np. u dziecka z ospą wietrzną, które zachorowało jednocześnie na zapalenie płuc - dodaje dr Barbara Szczepańska.
Miasto Kielce bezpłatnie szczepi dzieci do 3 roku życia, które nie uczęszczają do żłobka od 2016 roku. W tym roku kalendarzowym ze szczepień mogą skorzystać dzieci urodzone w latach 2014 i 2015.
Zachorowalność na ospę wietrzną spada także w całym kraju. W 2014 takich przypadków było 220 tysięcy, a w roku ubiegłym 160 tysięcy.