„Pomost pokoleń” zorganizowała w ramach „Tygodnia Katyńskiego” kielecka delegatura Instytutu Pamięci Narodowej wspólnie z Muzeum Katyńskim w Warszawie.
Rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, której obchodzimy 77. rocznicę mogły przynieść do Centrum Edukacyjnego IPN „Przystanek Historia” w Kielcach pamiątki po bliskich oraz nagrać swoją relację. Skany zdjęć, listów i różnego rodzaju dokumentów zasilą zasoby warszawskiej placówki – poinformowała Edyta Krężołek z Centrum Edukacyjnego. – Nagrane relacje są tym cenniejsze, że bardzo często np. dzieci pomordowanych oficerów są już osobami starszymi i być może wkrótce już nie będzie ich wśród nas – dodała. Edyta Krężołek powiedziała, że dla rodzin są to rzeczy bezcenne, ponieważ są jedynym pamiątkami, które pozostały im po bliskich. Dlatego warto je utrwalić, aby stanowiły również materiał w pracy edukacyjnej i badawczej.
Jedną z osób, która przyszła zapisać swoją relację oraz podzielić się pamiątkami po ojcu była kielczanka Bogumiła Karcz, córka Edwarda Lulki podporucznika rezerwy, z zawodu nauczyciela, kierownika szkoły w Bolminie, zamordowanego w Starobielsku. Jak mówiła, nie kryjąc wzruszenia – ojciec poszedł na wojnę, gdy miała 2,5 miesiąca. W 1940 roku mama dostała jedyną kartkę ze Starobielska. Odpisała, ale odpowiedzi już nie otrzymała. Bogumiła Karcz podkreśliła, że pamięć o ojcu przechowywała w sercu przez 50.lat, ponieważ oficjalnie nie można było mówić o sowieckiej zbrodni. Ojciec Pani Bogumiły został zidentyfikowany i pochowany na cmentarzu w Charkowie.
Karolina Wesołowska z Muzeum Katyńskiego w Warszawie podkreśliła, że nagrania oraz przekazane pamiątki stanowią istotną wartość historyczną i edukacyjną. Wzbogacają też pod względem merytorycznym zasoby placówki. Dopełniają informacje dotyczące losów rodzin ofiar zbrodni katyńskiej, m.in. co się z nimi działo po 1945 roku. Wielokrotnie były to losy tragiczne, ponieważ przypadały na bardzo ciężki okres, w którym oficjalnie nie można było odbyć żałoby po swoich najbliższych.
Inicjatywa „Pomost pokoleń” będzie kontynuowana, ponieważ w ciągu tygodnia IPN nie jest w stanie nagrać wszystkich relacji.
Po południu w Centrum Edukacyjnym IPN „Przystanek Historia” w ramach trwającego „Tygodnia Katyńskiego” odbył się występ zespołu wokalnego funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Zamościu zatytułowany „Ku chwale i czci Tych wszystkich, którzy oddali za nas w obronie Ojczyzny to, co mieli najcenniejsze – Życie! Żeby Polska była Polską”.