Ponad 6 tys. instalacji kolektorów słonecznych na domach prywatnych i kilkadziesiąt inwestycji z zakresu energii odnawialnej na obiektach użyteczności publicznej to efekty współpracy między Polską a Szwajcarią, z której skorzystały samorządy powiatu buskiego, pińczowskiego i jędrzejowskiego.
Guido Beltrani, dyrektor biura Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, jest przekonany, że ponad 60 milionów złotych, które trafiło do samorządów w regionie w ramach realizowanego projektu nie pozwoliło im pozostać w tyle za Europą, gdzie nowoczesne technologie są wykorzystywane do pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł już od lat. Jak przypomina, zmniejszanie różnic społeczno-gospodarczych między Polską a wyżej rozwiniętymi krajami UE jest głównym celem funduszu szwajcarskiego. Dyrektor tłumaczy, że ostatecznie w ramach projektu wykonano więcej inwestycji niż pierwotnie zakładano. – Poprzez realizację tego projektu udało nam się poprawić stan środowiska naturalnego, przez co możemy zaoferować lepsze warunki zdrowotne dla mieszkańców i osób odwiedzających Busko-Zdrój – uważa Guido Beltrani.
Podobnego zdania jest burmistrz Buska-Zdroju Waldemar Sikora. Jak mówi, energia słoneczna jest wykorzystywana w mieście m.in. w budynku tamtejszej lecznicy, hali sportowej, ośrodku zdrowia czy w kilku szkołach. Zdaniem burmistrza ważnym zadaniem była również wymiana oświetlenia ulicznego na nowoczesne i oszczędne oprawy typu LED, co o 50% zmniejszyło koszty energii oświetlenia ulicznego, a jednocześnie znacznie podniosło jego jakość. – Projekt bardzo pozytywnie wpłynął na wsparcie i ochronę środowiska na terenie powiatów buskiego, pińczowskiego i części jędrzejowskiego – podkreśla Waldemar Sikora.
Z udziału w projekcie zadowolony jest również burmistrz Sędziszowa, Wacław Szarek. Jak informuje, inwestycje realizowane w ramach projektu zostały wykonane na terenie gminy w ponad 500 domach prywatnych i w pięciu budynkach użyteczności publicznej. Podobnie jak w Busku, zmienione zostało również oświetlenie uliczne na energooszczędne. Zdaniem burmistrza, program współpracy polsko-szwajcarskiej okazał się dużym sukcesem. – Był to bardzo potrzebny program i co ważne wiązał się z dużym dofinansowaniem, które wyniosło ponad 75% – przypomina burmistrz. Wacław Szarek dodał, że z inwestycji skorzystają również mieszkańcy regionu, którzy zaoszczędzą na energii wykorzystywanej do podgrzewania wody.
Inwestycje z zakresu odnawialnych źródeł energii kosztowały samorządy trzech powiatów ponad 20 mln zł. Koordynatorem projektu była gmina Busko-Zdrój.