Pełnił rolę rezydencji królewskiej, ale mieściło się w nim także więzienie. Mieszkały w nim, między innymi, żona Kazimierza Wielkiego, żona Władysława Jagiełły oraz królowa Bona. W zamku przechowywano także skarbiec koronny. A tuż obok niego nagrywano sceny do filmu „Pan Wołodyjowski”. Aktualnie widywana jest w nim biała dama…
Znajdujący się na grzbiecie skalistego wzgórza Zamek Królewski w Chęcinach wzniesiono na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na jego temat sięgają 1306 roku. W latach swojej świetności warownia była obiektem wysokiej rangi, ośrodkiem życia politycznego, w którym zwoływano zjazdy możnowładców i rycerstwa. W 1318 roku, w obawie przed Krzyżakami, arcybiskup Janisław zdeponował w nim skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej. W chęcińskim zamku, za panowania Władysława Łokietka, przechowywany był także skarbiec koronny.
Po śmierci Władysława Łokietka pieczę nad warownią objął Kazimierz Wielki, który rozbudował zamek zmieniając go w niezdobytą przez ponad 250 lat królewską fortecę. W 1655 roku zamek w Chęcinach został zdobyty przez Szwedów, a następnie splądrowany przez wojska Rakoczego. Kolejny najazd Szwedzki, w 1707 roku, zniweczył próby odbudowy zamku.
Więcej na temat Zamku Królewskiego w Chęcinach: www.zamek.checiny.pl.