Gatunki wierzby, o tym jak je rozsadzać oraz co można z tego drzewa zrobić dowiedzieli się uczestnicy warsztatów, które odbyły się w Instytucje Dizajnu w Kielcach. Wierzbowanie poprowadził Jacek Gądek, twórca żywych instalacji z wierzby, znany między innymi z tworzenia roślinnych kopuł i altan. Swoją wiedzą dzielił się z uczestnikami warsztatów. Oprócz czysto praktycznych porad dotyczących zastosowania wierzby mówił też o biologii tego drzewa.
– Kiedyś wierzba się w nadrzecznych rejonach rozmnażała w sposób naturalny. Przy ostrych zimach, na rzece tworzyła się gruba kra. Wiosną pękała i sunąć w dół rzeki cięła wszystko co rosło na brzegu. I takie pocięte kawałki wierzby przenosiła ze sobą, umożliwiając im ukorzenienie się w innym miejscu – tłumaczy Jacek Gądek.
Uczestnicy warsztatów zasadzili plantację wierzbowych pędów. Z kawałków drewna wyrosną w przyszłości rośliny. Iwona Kapa z Pińczowa wzięła kilka pędów ze sobą. Jak mówi zasadzi je w swoim mieście. Podkreśla, że coraz więcej osób interesuje się praktycznym zastosowaniem wierzby i wikliny.
– Wystarczy zerknąć na portale społecznościowe, żeby zobaczyć jak dużo jest tych osób. A z wierzby i wikliny można zrobić naprawdę piękne rzeczy, od zwykłych koszy, po altany, kokony - tłumaczy Iwona Kapa.
Informacje o tym co można zrobić z wierzby i wikliny dostępne są na stronie internetowej Jacka Gądka: wierzba.malopolska.pl