Projektanci z Instytutu Dizajnu w Kielcach zaprojektowali drobną architekturę, która uatrakcyjni teren rezerwatu Wietrznia i podkreśli jego poprzemysłowy charakter. Przedstawiona dziś koncepcja przygotowana przez Pracownię Przestrzeni Publicznej zakłada m.in. stworzenie dodatkowych ścieżek, ławek i siedzisk, stojaków na rowery, tablic edukacyjnych oraz lapidarium, w którym prezentowane byłyby walory geologiczne kamieniołomów z regionu świętokrzyskiego.
Projektanci zaproponowali też zabezpieczenie urwiska barierkami i ustawienie historycznych tablic panoramicznych, pokazujących dawny wygląd kamieniołomu. Wszystkie elementy nawiązywałyby do naturalnej przestrzeni rezerwatu – mówi Michał Gdak, współautor koncepcji. Byłyby wykonane z drewna i stali kortenowskiej, pokrytej patyną rdzawą. Ma ona podwyższoną odporność na warunki atmosferyczne. W ciągu kolejnych lat zmienia swój kolor i coraz bardziej wpisuje się w przestrzeń.
Użycie takich materiałów ma być nawiązaniem do poprzemysłowej historii Wietrzni. Z kolei ławki, które będą mogły być ustawiane pojedynczo lub w dowolnych konfiguracjach, mają swoim kształtem nawiązywać do skał i kamieni.
Koncepcja została opracowana we współpracy z Geoparkiem, po uwzględnieniu konsultacji z mieszkańcami. Na tej podstawie powstanie projekt budowlany. Podobny projekt, uwzględniający większe zmiany powstał już dla Kadzielni – mówi dyrektor Geoparku Elżbieta Czajkowska. W planach jest stworzenie ścieżki pieszo-rowerowej, ułatwiającej ruch turystyczny. Obecna droga od ulicy Krakowskiej zostanie połączona ze ścieżką wychodzącą w stronę ulicy Pakosz. Możliwe będzie też bezpieczne zejście do wyrobiska. W planach jest także nowe oświetlenie. Stare słupy zostaną wymienione. Powstaną też nowe, w nieoświetlonych dotąd miejscach.
Prace na Wietrzni i na Kadzielni miałyby się rozpocząć w przyszłym roku. Geopark chce sfinansować inwestycje dzięki dotacjom unijnym, w ramach pieniędzy dla gmin Kieleckiego Obszaru Funkcjonalnego.