Przedsiębiorcy, których miesięczny przychód jest niższy, lub równy 5 tysiącom złotych, od przyszłego roku będą płacić znacznie niższe składki ZUS. Przykładowo, przy przychodzie na poziomie 3 tysięcy złotych, nowa składka miesięczna wyniesie 480 złotych, czyli prawie 700 złotych mniej niż do tej pory. Z kolei osoby, które mają przychód rzędu 1500 złotych zapłacą zaledwie 256 złotych składki.
Jak poinformował dziś Michał Cieślak, poseł z klubu Prawa i Sprawiedliwości i wiceprzewodniczący Parlamentarnego Zespołu na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego, propozycje wypracowane przez zespół zostały zaakceptowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego. Michał Cieślak zapewnia, że ustawa w sprawie obniżenia składek ZUS dla przedsiębiorstw o niskich przychodach ma zostać przyjęta w najbliższych miesiącach.
– Ta ustawa jest to pierwszy wyłom w skostniałym systemie zryczałtowanego ZUS. Ten system jest barierą dla wielu przedsiębiorczych Polaków, bowiem sporo powstających firm nie jest w stanie unieść kosztów tak wysokich składek – tłumaczy Michał Cieślak.
Obecnie, miesięczna składka na ZUS to 1172 złote i 56 groszy. Płacą ją wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od tego czy mają przychód na poziomie 100 tysięcy złotych czy 2 tysięcy. Zdaniem posła Cieślaka, dla nowych firm to bardzo duże obciążenie, dlatego mali przedsiębiorcy rezygnują z działalności gospodarczej, a część z nich przenosi się do szarej strefy. – Zakładamy, że część tych osób jest zarejestrowanych w opiece społecznej czy Urzędzie Pracy. Państwo każdej z nich opłaca składki zdrowotne, czy emerytalne, co kosztuje od 400 do 600 złotych za jedną osobę – tłumaczy poseł PiS.
Mniejsza składa sprawi, że sporo z nich zalegalizuje swoją firmę. Poseł szacuje, że z obniżenia składki ZUS przy niskim przychodzie skorzystać może około 200 tysięcy przedsiębiorców. Obniżenie składek będzie kosztować Skarb Państwa około 200 milionów złotych rocznie. Jak mówi Michał Cieślak, wystarczy że tylko około 36 tysięcy osób zdecyduje się wyjść z szarej strefy i założyć firmę, by ten koszt został zniwelowany.