Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczyna realizację projektu profilaktycznego, którego celem jest zachęcenie kobiet do systematycznych badań.
– Ciągle 75 procent pacjentów do lekarza zgłasza się zbyt późno, w momencie kiedy choroba nowotworowa jest zaawansowana – podkreśla Marcin Pasiarski, hematolog, kierownik Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.
– Mimo wielu apeli, nadal powszechne jest stwierdzenie, że lepiej nie wiedzieć. Przyznajemy się do cukrzycy, nadciśnienia. Choroba nowotworowa ciągle pozostaje wstydliwa, jest dla wielu osób pewnym stygmatem – mówi Marcin Pasiarski.
Tymczasem codziennie 10 kobiet dowiaduje się, że zdiagnozowano u nich raka szyjki macicy. Połowie nie uda się pomóc. Co 14-ta Polka zachoruje natomiast na raka piersi.
– Musimy badać się chętniej i częściej – dodaje gość Radia Kielce. Jego zdaniem powinna zachęcać do tego rodzina, osoby najbliższe, ale też przełożeni w pracy.
Kampanią informacyjną dotyczącą profilaktyki raka szyjki macicy oraz raka piersi objętych zostanie ponad 12 tysięcy kobiet z 80 gmin województwa. Przychodnie i poszczególne samorządy zorganizują spotkania, podczas których specjaliści będą przekonywać panie do wykonywania badań profilaktycznych.
W ramach kampanii, która potrwa dwa lata i kosztować będzie prawie 9 mln zł, cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii będzie również odwiedzał poszczególne miejscowości regionu. ŚCO zamierza także kupić jeszcze jeden mammobus, by zwiększyć dostępność do badań profilaktycznych.
Posłuchaj „Rozmowy Dnia”: